Za úspěchy umělého oplodnění může i počítač

Tým lékařů z reprodukční kliniky Reprofit vyvinul  novou metodu, která  je velmi úspěšná při umělém oplodnění (IVF). Mikroskopií s pomocí polarizovaného světla se lékař podívá do vajíčka, zda-li je dostatečně zralé.

A to znamená pro ženy, kterým se nedaří otěhotnět kvůli nedostatečně zralým vajíčkům novou naději! S pomocí techniky polarizační mikroskopie lékaři vyšetří zralost jejich vajíček předtím, než je uměle oplodní a zavedou do dělohy. Pokud ještě nejsou zralá, nechají je lékaři v klidu na misce i několik hodin zrát.

Unikátní metoda umělého oplodnění v ČR

Tato metoda je v ČR unikátní. Lze ji označit za „záchranářskou“ pro ženy, u kterých se nedaří umělé oplodnění kvůli malému počtu zralých vajíček. Většinou platí, že vajíčko dozraje do 36 hodin po injekci hormonu, který dozrání vajíčka spouští. Lékaři pak vajíčko odeberou, oplodní odebranými spermiemi a vzniklá embrya vloží znovu do těla ženy.

Žena není šablona

„Ne každá žena, která ale stimulaci podstupuje, reaguje podle šablony. Některým pacientkám nestačí vajíčko úplně dozrát, což před odběrem nelze poznat. Pokud však dojde k umělému oplodnění nedozrálého vajíčka, je šance na úspěšné těhotenství mizivá. To ukazují nejen starší publikované práce, ale i výsledky naší pokračující studie,“ řekla vědecká poradkyně kliniky Reprofit Zuzana Holubcová.

„Mikroskopií s využitím polarizovaného světla se umíme podívat do odebraného vajíčka a s pomocí světelného filtru a počítačové kalkulace zhodnotit, zda je vajíčko zralé a připravené k oplodnění. Nebo jestli je třeba ještě několik hodin počkat a nechat je v klidu dozrát. Naše dosavadní výsledky ukazují, že využitelnost embryí z plně zralých vajíček je více než dvojnásobná oproti těm, které jsou oplozena předčasně,“ dodala Holubcová.

Pomocí této metody se narodilo už 8 dětí

Bezmála dva roky ověřoval tým Zuzany Holubcové potenciál této metody, nejprve na dárcovských vajíčkách, poté spustil studii na vajíčkách pacientek, kterých se problém přímo týkal a které se zařazením do studie souhlasily. „Za tuto dobu prošlo studií více než 200 pacientek. Metoda již pomohla k narození osm dětí a další těhotenství stále běží. Použití polarizační mikroskopie nám umožňuje optimálně načasovat oplození. Je to šance i pro ženy, které by jinak nemohly otěhotnět,“ doplnila Holubcová.

Správně načasovat umělé oplození

Vzpomíná na případ, kdy ženě odebrali 17 vajíček, a ta se při bližším prozkoumání ukázala jako nedostatečně zralá, a tudíž nevhodná k oplození. Tím, že počkali několik hodin, 12 z nich dozrálo a žena má nyní zdravého chlapečka.

Důvody, proč u některých žen vajíčka v obvyklém termínu nedozrají, lékaři neznají. „I na běžné léky reagujeme odlišně. Stejně je tomu s reakcemi žen na hormonální léčbu,“ vysvětlila vědecká poradkyně.

Mikroskopie pomáhá

Mikroskopie s využitím polarizovaného světla není v reprodukční medicíně nová, dosud se ale používala k jiným účelům. Nové je využití této techniky v kontextu poznatků o vývoji vajíčka. „Je to metoda pro obtížné případy. Reprofit ji jako součást individualizovaného přístupu k léčbě neplodnosti dělá zdarma pro indikované pacienty, kteří se tak zároveň zapojí do naší probíhající studie,“ uzavřela vědkyně.

Jdi na vrch
%d bloggers like this: