Uran

Dukovany odstartovaly novou etapu provozního života

Jadernou elektrárnu Dukovany hodlá společnost ČEZ provozovat ještě nejméně dvacet let. Přizpůsobila tomu svoji výrobní strategii, plán investic i nábor zaměstnanců.

Souběžně pokračuje v přípravě nových jaderných výrobních elektrárenských bloků, které mají nahradit současné jednotky právě po roce 2035.

Přísné prověrky

Do čtyř dosavadních bloků v Dukovanech nainvestoval provozovatel od roku 2000 už přes 18 miliard korun. Prošly velmi pečlivými prověrkami a jaderné palivo by měly štěpit ještě nejméně dvacet let.  Po procesu obnovy provozních licencí zde společnost ČEZ odstartovala novou etapu provozního života elektrárny. Jejím základem je mj. generační obměna personálu a návrat ke standardní výrobě. Plnit ale musí i licenční podmínky a postupně obměňovat zařízení.

 Výroba nejlevnějších zdrojů v ČR

jaderná elektrárna Dukovany„Jaderné elektrárny patří k nejstabilnějším a výrobně nejlevnějším zdrojům v ČR. I proto je pro nás dlouhodobý výhled velmi důležitý.V zahraničí vidíme, že šedesátiletý provoz je standardní, samozřejmě ale bude záležet na stavu zařízení, to máme ve svých rukách, i na situaci v energetice a dlouhodobých cenách elektřiny,“ vysvětlil ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva Skupiny ČEZ Bohdan Zronek.

Energetické zdroje

Ke stanovení dlouhodobého výrobního plánu byla klíčová obnova provozních licencí pro současné elektrárenské bloky. Poslední povolení získal ČEZ koncem loňského roku. „Na přelicencování jsme se připravovali v podstatě už od počátku tisíciletí, poslední roky, kdy jsme postupovali už s ohledem na novou jadernou legislativu, byly velmi náročné,“ popsal ředitel dukovanské elektrárny Miloš Štěpanovský.  Podle něj se nyní vrátil do standardního provozu jeden ze dvou nejvýznamnějších českých energetických zdrojů.

Noví zaměstnanci, nové investice

V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1 795 000 000 korun. Kromě jiného bude instalovat nová čerpadla bazénů pro použité palivo nebo nové regulační armatury v primárním okruhu.

Stavba nových bloků

Dlouhodobé výrobní strategii jaderných elektráren odpovídá i plán stavby nových bloků nejprve v Dukovanech a následně v jihočeském Temelíně. „Postupujeme v souladu se zadáním státu, tedy podle Státní energetické koncepce a Národního akčního plánu. Naplno běží přípravné práce a požádali jsme i o vydání stanoviska EIA,“ řekl Zronek.

Plány pro rok 2018

Konkrétní výrobní plány pro letošní rok zveřejňuje ČEZ výhradně prostřednictvím burzovních systémů. Z nich vyplývá, že obě české jaderné elektrárny chtějí znovu zvýšit výrobu blízko k hodnotě 30 terawatthodin (TWh), Dukovany by se na ní měly podílet přibližně polovinou. Od zahájení výroby elektrárna vyrobila přes 418 TWh elektřiny, která by stačila na pokrytí celkové spotřeby ČR na téměř sedm let a všem domácnostem na 28 let – osvětlil tiskový mluvčí JE Dukovany Jiří Bezděk.

Jdi na vrch