Cvičením k ezdraví MaRS

Brňané podpořili nemocné s roztroušenou sklerózou cvičením

Přes 175 lidí z Brna a okolí podpořilo pacienty s roztroušenou sklerózou. V pátek a v sobotu se cvičením zapojili do sedmého ročníku 24hodinového Maratonu s roztroušenou sklerózou. Z dobrovolných příspěvků vybrali 4 300 korun, které poputují na fyzioterapii a nákup rehabilitačních pomůcek pro nemocné.

V Brně letos lidé cvičili na dvou místech – v pátek odpoledne a v sobotu v Dětském centru TJ Sokol Brno 1, v sobotu  také v Lázeňském a relaxačním centru Rašínova. Pomocí telemostu se propojili se základnou v Praze, kde se tradičně cvičí nepřetržitě 24 hodin.

Pestrý cvičební program

Cvičením k ezdraví MaRS„Program jsme letos měli opravdu pestrý, vybral si každý bez rozdílu věku a kondice. Účastníci se zapojili do kruhového tréninku, cvičili v posilovně a v bazénu, zatančili si a poslechli si přednášky o zdravém pohybu,“ popisuje za pořadatele Vlasta Blatná z organizace Unie Roska Brno-město.

Cíle maratonu

Hlavním cílem Maratonu s roztroušenou sklerózou je motivovat nemocné k pravidelnému pohybu, jenž je velmi důležitou součástí léčebného režimu, protože zmírňuje příznaky nemoci. Organizátorem akce je Nadační fond IMPULS společně s Unií Roska Brno–město a spolkem Lokomoce.

Zapojilo se 32 měst z ČR i zahraničí

Cvičením k ezdraví MaRSDo letošního maratonu se zapojilo 32 měst z celé republiky i zahraničí. Kromě Brna cvičili lidé v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jihlavě, Karlových Varech, Kouřimi, Kroměříži, Liberci, Mostě.

V Novém Boru, Olomouci, Ostravě/Klimkovicích, Plumlově, Plzni, Poděbradech, Praze, Teplicích, Uherském Hradišti, Ústí nad Orlicí/Letohradě, Velkých Losinách, Žďáru nad Sázavou, Žirči u Dvora Králové nad Labem. V zahraničí se připojila města ze Slovenska, Polska, Švýcarska, Francie, Finska a Turecka.

V Česku žije přes 18 tisíc pacientů s RS, v Jihomoravském kraji je to přes 2000 nemocných.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Alarmujícími příznaky RS jsou zejména poruchy hybnosti, koordinace pohybu, citlivosti a zraku. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. V současné době v tuzemsku podstupuje biologickou léčbu přibližně 11 000 nemocných s RS.

Na celém světě RS trpí 2,5 miliónu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 18–20 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

Zprávy redaktorů [ View all posts ]

Jdi na vrch