ISS

V Brně otevřeli pobočku českého kosmického inkubátoru

Pobočku českého kosmického inkubátoru ESA BIC otevřela v Jihomoravském inovačním centru (JIC) v Brně agentura CzechInvest při příležitosti 40. výročí letu Vladimíra Remka, prvního československého kosmonauta do vesmíru.

Zařízení pro přenos kosmických technologií

Náměstek jihomoravského hejtmana Jan Vitula osvětlil pro naši redakci, že je to zařízení Jihomoravského inovačního centra pro přenos kosmických technologií do praxe firem. Kraj dá do tohoto centra běhou dvou či tří let asi 200 000 eur (pět milionů korun) k podpoře toho, aby firmy mohly využít technologie, které byly vyvinuty v kosmickém výzkumu.

Nové technologie pro začínající firmy

Vzešly z něj fantastické věci od superlehkých kol až po unikátní naváděcí mapové systémy. Kraj se snaží aby nové technologie hojně využívaly zvláště začínající firmy, které tím mají šanci stát se brzy velmi silným hráčem na trhu.

Od družic po kosmický výzkum

Na jižní Moravě je řada firem, které spolupracují na mezinárodním kosmickém programu. Dělají pro něj součástky i díly například do družic i do pozemské kosmické techniky a výzkumu.  Kosmický inkubátor ESA BIC v Brně je prostředek posunu mladých firem na trh užití úspěchů kosmického výzkumu.

„V programu máme inkubovat nejméně pět, možná až deset firem během dvou tří let, které se tomu budou nově věnovat. Uvidíme, co se zadaří, protože kosmické technologie jsou velmi náročné. Vyžadují velkou míru specializace vysoce kvalifikovaných lidí, kteří s nimi pracují,“ zdůraznil Vitula.

 

Zprávy redaktorů [ View all posts ]

Jdi na vrch