zámek Mikulov

Zámek v Mikulově bude o víkendu zářit zeleně. Kdo za tím stojí?

Den svatého Patrika letos připadá na sobotu a přípravy oslav jsou už v plném proudu. Mikulovský zámek poprvé zazáří zeleně, a tak se lidé můžou těšit na pořádnou podívanou.

Irská whisky, zelené drinky, leprikóni nebo čtyřlístky. To bezpodmínečně patří ke Dni svatého Patrika, který každoročně připadá na 17.3. Tento původně irský svátek se rozšířil do celého světa a velmi rychle si jej oblíbili i Češi. A tak se v sobotu bude slavit také v Mikulově, který se v tento den stane světovým.

Zelený zámek uvidíte na kilometry daleko

Pokud přijíždíte do Mikulova od Brna či z Rakouska, vítá vás silueta zámku z 13. století. Jestli se tam chystáte v sobotu večer, uvítá vás dominanta v zelené. Zámek bude zářit na kilometry daleko a lidé si tak můžou užít fenomenální podívanou.

Nasvícení zámku na zeleno organizuje Regionální muzeum v Mikulově ve spolupráci s Irish Pub O´Hara, který provozuje společnost Volarik Capital, jejíž předseda představenstva Mike Volařík zažil podobné nasvícení zámku při svých studiích ve světě. „Letos je to poprvé, co bude zámek v Mikulově svítit zeleně. Jsme rádi, že se tento nápad zámku v Mikulově líbil a šli do toho spolu s námi. A tím se připojili k dalším městům na celém světě,“ řekl Volařík. Zámek se poprvé rozsvítí v sobotu po setmění kolem 18 hodiny a zářit bude až do svítání.

Zelené speciality

Češi jsou zvyklí na zelené speciality všeho druhu až na zelený čtvrtek před Velikonocemi. Ve světě je zvykem takto slavit Den svatého Patrika. V Irsku tento svátek slaví už od začátku 17. století, v Česku tyto oslavy přišli k módě až v posledních pěti letech. A především v irských pubech poteče whisky a zelené pivo proudem.

Irská whisky

Tradiční irskou whisky si můžou nejen mikulovští vychutnat v Irish Pub O´Hara, v jediné irské restauraci v Mikulově, kde na vás čekají speciální drinky a menu laděné do zelena. Také se můžete zúčastnit prvního ročníku Patrikova trojboje, tedy zasoutěžit si v pojídání hamburgerů, pití piva a zelené.

Den svatého Patrika se slaví v den úmrtí Patrika, který byl v 16 letech v 5. století unesen do otroctví. Podařilo se mu uprchnout a později se do Irska vrátil jako křesťanský misionář. Pro Iry je svatý Patrik národním patronem třeba jako pro Čechy svatý Václav.

Nejen v Mikulově se bude slavit

Oslavy „zeleného svátku“ budou probíhat téměř na 800 místech v České republice, mimo jiné v Brně, Ostravě, Pardubicích, Jihlavě, Olomouci nebo Praze, kde se chystají rozsáhlé průvody.

Zprávy redaktorů [ View all posts ]

Jdi na vrch