Brno Řečkovice

Černá skládka? Brno s vámi „zatočí“!

Černé stavby vznikají svévolně bez povolení v místech, kde stát nemohou, hyzdí veřejný prostor nebo brání rozvoji lepší občanské vybavenosti. Vedení brněnského magistrátu vytvořilo nový fond, do kterého vložilo z městského rozpočtu 10 milionů korun.

Poslouží na odstraňování černých staveb. Náklady na jejich likvidaci bude vymáhat po stavebníkovi. Od hříšníků případně vymožené peníze vloží zpět do fondu prostředků k likvidaci černých staveb.

Vedení Brna chce zatočit s černými skládkami

Cesta do Řečkovic„Cíl je zvětšit vymahatelnost právních předpisů. Kvůli finanční náročnosti likvidace objektu bourací práce ve skutečnosti nefungují. Jde o nedodržení stanovené výšky stavěného domu v daném místě, o svévolné vybudování stavby v ochranném pásmu nebo na ploše určené územním plánem k jiným účelům či o zastavění zelených ploch ve vnitroblocích,“ uvedl 1. náměstek brněnského primátora Petr Hladík.

Desetimilionová částka veřejných peněz ve fondu je startovní. Pokud se systém osvědčí, v příštích letech bude tato suma navýšena.

Černé stavby v Brně? Jsou tu.

Černé stavby lze bourat až když stavební úřad vydá právoplatné rozhodnutí o odstranění stavby. Většina majitelů menších černých staveb si po upozornění úřadu sežene potřebná povolení a  svůj problém dokáže vyřešit. U těchto případů přistupovat k demolicím radnice 29 městských částí nechtějí.

Stavby v rozporu s územním plánem

Větší potíže jim působí stavby, které vznikly zcela v rozporu s územním plánem. Jejich odstanění není levné. Má-li starosta vydat dva či tři miliony korun na likvidaci černé stavby nebo za tyto peníze opravit chodník, dá přednost stavbě pro lidi. Vyčlenění městských prostředků na bourání proto starostové vítají, určitě jim to pomůže.

Někteří soukromníci si dělají, co chtějí

Například v brněnské čtvrti Řečkovice v Gromešově ulici s řadovou zástavbou jedno či dvojpodlažních domů si svévolně vybudoval arogantní soukromník pětipatrovou bytovku s tím, že na svém pozemku si může dělat co chce a na rozhodnutí úřadů a rozhořčené sousedy zvysoka kašle – informoval 1. náměstek primátora Hladík.
(vž)

Jdi na vrch