Encefalitida

Brněnští vědci jsou na světové úrovni ve výzkumu klíšťové encefalitidy

Vědci ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity v Brně (CEITEC MU) odhalili, jak protilátka ničí virus klíšťové encefalitidy. Tato infekce může člověku trvale poškodit mozek.

Přitom ČR patří v Evropě mezi země s nejvyšším výskytem „klíšťovky.“ Práci brněnských vědců nyní zveřejnil  prestižní časopis Nature Communications.

Ceitec BrnoVirus klíšťové encefalitidy má membránový obal, na jehož povrchu jsou bílkoviny, na něž se vážou protilátky vytvářené imunitním systémem. „Pro strukturní analýzu jsme zvolili protilátku, která je známá tím, že virus neutralizuje, a brání tak infekci.

Zjistili jsme, že tato protilátka brání tomu, aby virus po proniknutí do buňky uvolnil svou genetickou informaci a začal se množit,“ přiblížil práci její hlavní autor Tibor Füzik.

Výzkum trval 3 roky

Struktura virů určuje, jak infikují buňky, a její podrobné poznání může vést v budoucnu k vytvoření vakcíny nebo léčiva proti klíšťové encefalitidě. Výzkum toho, jak protilátka zabraňuje viru v jeho množení, trval tři roky. Vědci v něm budou dál pokračovat.
Životní fáze viru

Virus má několik fází. Zkoumáme je

„Virus má různé životní fáze, v nichž se mění jeho struktura a také vlastnosti. Chceme zkoumat, jak vypadá nezralý virus, který ještě není infekční. Čím důkladněji zmapujeme životní cyklus virů a jejich strukturu, tím lépe se pak budou hledat látky, které mohou infekci zastavit,“ doplnil Füzik.

CEITEC BrnoStrukturní virologové z Ceitecu MU se kromě klíšťové encefalitidy věnují také studiu včelích virů a lidských pikornavirů, což je velká rodina mikroorganismů, které způsobují onemocnění od běžného nachlazení až po záněty mozku. Zajímají se také o tzv. bakteriofágy, viry napadající bakterie, které by se potenciálně mohly využívat v boji proti bakteriálním infekcím místo antibiotik.

Jdi na vrch