Vladimír Remek

40. výročí letu Vladimíra Remka do kosmu

Je 2. březen roku 1978 15 hodin 28 minut. Na oběžnou dráhu planety Země vynáší raketa Sojuz-U kosmickou loď Sojuz 28. Míří k vesmírné orbitální stanici Saljut 6. Sojuz 28 má dvoučlenou posádku. Na její palubě je první kosmonaut z jiné země, než je Sovětský svaz nebo Spojené státy americké – Vladimír Remek. Československá kosmonautika slaví světový úspěch.

Uplynulo 40 let

Letos je to přesně 40 let, kdy si připomínáme tuto událost. Vladimír Remek společně s velitelem lodi Alexejem Gubarevem prožili ve vesmíru 7 dní, 22 hodin, 17 minut. Jednalo se o první mezinárodní posádku v historii kosmických letů. V rámci programu Interkosmos se 3. března v 17 hodin a 6 minut spojila jejich loď s kosmickou orbitální stanicí Saljut 6 a Gubarev s Remkem se přivítali se členy posádky stanice Jurijem Romaněnkem a Georgijem Grečkem.

Výstava k výročí

Technické muzeum v Brně ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno k tomuto výročí připravilo výstavu s názvem Vladimír Remek – cesta ke hvězdám aneb 40 roků od letu prvního Čechoslováka do kosmu. Výstava návštěvníkům přiblíží nejen oba kosmonauty, ale ukáže i zajímavosti, které doprovázely tento let.

Jak kosmonauti ve vesmíru žili?

Můžete si prohlédnout oblečení Vladimíra Remka z výcviku a další části výstroje, původní obaly potravin, kterými se kosmonauti ve vesmíru živili nebo fotografie ze soukromého archivu Vladimíra Remka.

Vlajka na Měsíci

Československá vlajka na MěsíciVýstava technického muzea v Brně nabídne i československou vlajku, kterou na povrch Měsíce v roce 1972 symbolicky položil velitel kosmické lodi Apollo 17 kapitán Eugene Cernan – poslední muž, po kterém zatím nikdo na povrchu Měsíce nestanul.

Kdy?

Návštěvníci ondřejovské hvězdárny Astronomického ústavu Akademie věd ČR si ji mohou prohlédnout z návštěvnické galerie dalekohledu při prohlídkách pro veřejnost vždy od května do září.

„Krtek astronaut“

Od 7. 3. 2018 do konce výstavy si ji budou moci prohlédnout také návštěvníci technického muzea v Brně. Další zajímavostí na výstavě Vladimír Remek – cesta ke hvězdám bude „Krtek astronaut“, kterého v roce 2011 vzal raketoplánem Endeavour (STS 134) americký astronaut Andrew Feustel na Mezinárodní kosmickou stanici. Vzdělávací projekt pro děti a mládež Do kosmu s Krtkem běží dodnes.

Jdi na vrch