Starobrněnské hudební slavnosti

Starobrněnské hudební slavnosti přivítali hvězdu Star Dance i světoznámého loutnistu

Starobrněnský klášter se první letní víkend rozezněl v tónech Spirituál kvintetu, Svítání a bratrů Ebenů. Po více než roce do Brna zavítala i hvězda Star Dance Marek Eben. Lidé si vychutnali genia loci augustiniánského kláštera – šlo vůbec o první necírkevní koncerty v těchto unikátních prostorách.

Starobrněnské hudební slavnostiPrvní ročník Starobrněnských hudebních slavností přivítal kapely Spirituál kvintet, Svítání i Bratry Ebeny. Ti do Brna zavítali po roce a na nádvoří starobrněnského kláštera předvedli dech beroucí vystoupení.

„Brno je naše oblíbená štace od jaktěživa. My jsme sem jezdili už dříve a vždy tady bylo výborné publikum. Rádi se do Brna vracíme. Takže když se ozve Brno, tak my jedeme,“ řekl moderátor a zpěvák Marek Eben, který má v plánu na jižní Moravu zase brzy zavítat.

Prozrazené plány

„Já bych řekl, že v Praze nehrajeme tak často jako v Brně,“ podotkl Eben, který prozradil i plány do budoucna.

„Teď bude klidnější červenec, takže moc nehrajeme. Pak nás čekají různé koncerty po republice a já bych měl začít pracovat na nových věcech. Už si to začíná žádat nového materiálu, novou desku, takže se tomu budu muset začít věnovat. Ale jde mi to pomalu,“ vysvětlil Eben. Den před koncertem Bratří Ebenů vystoupila kapela Spirituál kvintet. A právě umělecký vedoucí kapely Jiří Tichota byl Ebenův velký učitel.

Pochvala učiteli

Starobrněnské hudební slavnosti„Pan Tichota byl okouzlující člověk, chodil jsem k němu na hudební vědu, učil mě hrát na banjo. Měl v sobě americkou svobodomyslnost a noblesu a dal mi základní rady,“ pochválil Eben svého učitele.

„V tomto krásném chrámu už jsme jednou vystupovali. Atmosféra je úžasná. Jsme rádi, že můžeme zpívat v chrámech, kam se lidé jen tak nedostanou. Děkujeme Svítání, že nás k tomu přizvalo,“ řekl Jiří Tichota ze Spirituál kvintetu, který si zahrál i se světoznámým loutnistou Janem Čižmářem. Společně zahráli píseň, která vznikla před 300 lety právě v Brně a je údajně předchůdcem moravské cimbálky.

Organizaci zařídil Jiří Fadrný ze Svítání

Starobrněnské hudební slavnosti zorganizoval skladatel a zpěvák Jiří Fadrný z kapely Svítání a celou akci zaštítilo brněnské biskupství. „Složení kapel se do tohoto prostředí starobrněnského kláštera velmi hodí. Je to akce, která otevírá klášterní zdi. A nejen v bazilice, ale i na nádvoří,“ řekl pomocný biskup brněnský Pavel Konzbul.

Necírkevní koncert v klášteře

Šlo vůbec o první necírkevní koncerty v těchto prostorách. „Chtěli jsme vyzkoušet tento unikátní formát festivalu. Vydařil se, a tak se můžete těšit na další ročník.“ uzavřel Jiří Fadrný z kapely Svítání.

Starobrněnské hudební slavnosti Starobrněnské hudební slavnosti Starobrněnské hudební slavnosti Starobrněnské hudební slavnosti Starobrněnské hudební slavnosti Starobrněnské hudební slavnostiStarobrněnské hudební slavnosti

Zprávy redaktorů [ View all posts ]

Jdi na vrch