třetí brněnská inscenace

Třetí brněnská premiéra Dvorního divadla

Dvorní divadlo v Hlohovci, tak nazval svůj projekt režisér a herec Zdeněk Černín. Se svojí manželkou Petrou provozují nevelkou scénu (letos již) sedmým rokem na své chalupě v uvedené obci.

A v teplé části roku hrají ještě na státním zámku Lednice a v Mikulově, hráli i ve valtickém zámku. Od loňského května můžete Černína a jeho kolegy vídat rovněž v barokním domě U Tří knížat v Brně na Jánské ulici.

Manželské vraždění – hra

Uvedli tam již hry A taková to byla láska a Manželské vraždění, první premiérou letošního roku byly Enigmatické variace francouzského dramatika Érica Emmanuela Schmitta. Všechny tři opusy už byly s úspěchem dříve uvedeny na vyjmenovaných scénách na území Lednicko-valtického areálu, v Brně je vidíme poprvé.

Hry plné napětí a nečekaných zvratů

Režisér Černín vybírá hry plné napětí a nečekaných zvratů. Všechny režíruje a hraje v nich s pozvanými herci. V Enigmatických variacích mu skvěle sekunduje mladý člen činohry Národního divadla Brno Roman Blumaier. Představuje novináře bezvýznamného plátku, přijíždí na opuštěný skandinávský ostrov, aby udělal rozhovor se známým spisovatelem, nositelem Nobelovy ceny.

Na diváka opatrně a postupně

Divákovi se postupně otevírají souvislosti. Černín plasticky ztvárňuje podivínského spisovatele Abela Znorka, střílí na novináře z pistole, odmítá kontakty se světem, do toho propletené milostné vztahy, prostě napínavé. Budete se bavit.

(tr)

Zdeněk Černín a Roman Blumaier v inscenaci Enigmatické variace.

Foto archív Dvorního divadla

Zprávy redaktorů [ View all posts ]

Jdi na vrch