Baziliku na Starém Brně rozezní Starobrněnské hudební slavnosti

Mimořádná hudba pro náročnější publikum ve výjimečných prostorách – právě tak bude vypadat druhý ročník Starobrněnských hudebních slavností, které se uskuteční 20. a 23. června v gotické bazilice na Mendlově náměstí. Chrámové prostory v průběhu dvou večerů rozezní kapela Svítání, Cimbal Classic, Štěpán Rak i symfonický orchestr Konzervatoře Brno.

Po loňské premiéře, kdy v starobrněnském klášteře vystoupili bratři Ebenové a Spirituál kvintet, uvítá kostel po roce opět zajímavé interprety. Dva večery nabídnou brněnskému publiku hudební lahůdky v komornějším provedení v prostorách, které vynikají nezaměnitelnou akustikou a výzdobou. Koncerty se totiž odehrají přímo před zdejším stříbrným oltářem, který patří mezi světová mistrovská díla barokních zlatníků a stříbrníků. Na oltáři je vystavena i vzácná „černá“ Svatotomská Madona, která je po staletí uctívanou ochránkyní Brna a Moravy.

„Jsem Starobrňák – narodil jsem se tu, žiji a tvořím zde. Chci nejen Brňanům ukázat, že na Starém Brně není jen pivovar toho jména, ale především klášter se starobylou bazilikou. Posluchačům nabídneme spojení hudby, která skvěle souzní se zdejším geniem loci,“ říká skladatel a dirigent Jiří Fadrný, organizátor festivalu, s tím, že akce hudebnímu publiku nabídne jinou atmosféru a zážitek než masové festivaly či koncerty.

Ve čtvrtek 20. června v chrámu vystoupí známá brněnská kapela Cimbal Classic, která již bezmála 30 let nezaměnitelným způsobem propojuje lidové kořeny s vlastní tvorbou. Její umělecký vedoucí Dalibor Štrunc je také profesorem brněnské konzervatoře a spolupracuje rovněž s legendárními sourozenci Ulrychovými.

V neděli 23. června pak vystoupí domácí soubor Svítání, tentokrát ve spolupráci se symfonickým orchestrem Konzervatoře Brno, která letos slaví 100 let od svého založení. Hlavním hostem nedělního koncertu bude světoznámý kytarista Štěpán Rak, profesor pražské hudební fakulty, jenž koncertoval po celém světě a jeho kytarová hra i autorský rukopis jsou nezaměnitelné. Na závěr koncertu se všichni účinkující spojí do jedinečného a neopakovatelného společného hudebního souznění.

Oba koncerty začínají v 19.30 hodin, předprodej vstupenek v síti Ticketportal a TIC Brno. Více informací na http://www.stahus.cz/

Foto: BMPR

Jdi na vrch