Výtěžek dražby archivních vítězů Valtických vinných trhů putuje na podporu oblastí nejvíce postižených ničivým tornádem

Ráno po ničivém tornádu organizátoři zametli střepy v zámecké jízdárně Valtického zámku a zahájili Valtické vinné trhy, Wimbledon mezi výstavami. Po roční odmlce, kvůli pandemii se místo bujarého veselí, které je obvykle provází, vymýšlelo, jak pomoci postiženým sousedům a předběžně se hodnotily ztráty na úrodě.

Na gratulace za získaná ocenění odpovídá Antonín Šťastný, předseda představenstva Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice: „Cen jsme posbírali hodně, za to děkujeme porotě, ale krupobití nám zase posbíralo úrodu. Ještě jsme nestihli zjistit všechny škody, ale budou značné.“

Dopolední předání cen následoval program pro veřejnost. „Návštěvnost byla letos přes dva tisíce návštěvníků. A i když je to proti předcházejícím ročníkům přibližně o 60 % méně, věřím, že si to všichni, co za námi dorazili se špičkovými víny na zámku ve Valticích, příjemně užili a děkujeme všem za podporu i pomoc,“ řekl David Šťastný.

V sobotu Valtické zámecké divadlo hostilo MUDr. Radima Uzla CSc. s přednáškou na téma „Víno a sex“. Ten je zároveň také jedním z iniciátorů charitativního projektu „Vinaři jsou srdcaři“, který podporuje Dětské kardiocentrum v Motole. To založil světově známý kardiolog, profesor Milan Šamánek, propagátor pozitivního vlivu mírné konzumace vína na lidský organismus a milovník Valtic, který se svými žáky zachránil životy milionů dětí.

Právě na jeho počest vyhlásili vinaři Národní den vína a zdraví. Návštěvníci podpořili koupí „vinné růže“ – charitativní projekt na pomoc dětem, které se narodí s vrozenou srdeční vadou. „I když z pochopitelných důvodů přišlo na letošní Valtické vinné trhy méně milovníků vína, bylo hezké vidět, jak spousta návštěvníků, kteří za námi přeci jen dorazili, má hrdě připnuté „vinné růže“. Charitativní sbírky pak budou pokračovat i na dalších vinařských akcích a celkový výtěžek bude za rok předán Dětskému kardiocentru,“ dodal Šťastný.

Výtěžek z dražby vín ve výši 15,5 tisíce korun a dalších 50 tisíc korun od spoluorganizátora Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice, půjde přímo na pomoc těm, kterým vzala katastrofa střechu nad hlavou. „V současné době jednáme, zda by láhev vína z Valtických trhů nemohla být i jako dárek pro ty, kteří v postižených oblastech pracují a pomáhají. Věříme, že i malé poděkování může potěšit,“ řekl Šťastný.

Ocenění šampióna bílých vín si letos odnesl Ryzlink Vlašský VOC Pálava 2019 z Vinařství Volařík, šampiónem červených vín je Rulandské modré výběr z hroznů 2018 z Habánských sklepů a nejlepší zahraniční víno je Chardonnay výběr z hroznů 2019 Vinarstvo Golguz.

Foto: VVT

Jdi na vrch