Hasiči z Tišnova mají nový přístroj na měření radiace

Chemická laboratoř Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje v Tišnově byla vybavena  mobilním zařízením, které umožňuje v terénu sledovat a měřit radiační situaci. Tento zjišťovací a meřicí systém NuRMS stál více než 600 000 korun, za půl milionového příspěvku od Nadace ČEZ ve spolupráci s Jadernou elektrárnou Dukovany.

Přístroj umožňuje dělat mobilní kontroly v terénu, například okolo jaderných elektráren, při zjišťování ohrožených prostor a tras přesunu jednotek do míst zásahů. Rovněž umožňuje kontrolu radiace nákladů proudících po tranzitní cestě, sloužit může i jako kontrolní pracoviště na místě.

Detekční zařízení pro kontrolu radiační situace

„Kraje Jihomoravský, Vysočina a část Jihočeského, které dlouhodobě spolupracují s JE Dukovany, tím získaly nové detekční zařízení pro kontrolu radiační situace,“ uvedl ředitel HZS Jihomoravského kraje plk. Jiří Pelikán.

Měření z bezpilotního letounu

Zařízení okamžitě po zjištění v terénu zapisuje naměřená data do GIS map operačního střediska. Ty slouží k upřesnění radiační situace v místě nasazení jednotek integrovaného záchranného systému, případně k volbě trasy přesunu jednotek do místa zásahu. Situaci může měřit i třeba z bezpilotního letounu. Tento systém vyvinula a dodala společnost Nuvia.

Jdi na vrch