Hazardu v Brně ubylo o necelých 10 procent

Podle údajů Ministerstva financí ČR poklesl v Jihomoravském kraji na začátku roku 2018 skokově počet automatů na hazardní hry ze 5600 na 3400, tedy o třetinu. A to ministerská statistika nezahrnuje takzvané výherní hrací přístroje, které povolují obce a které musely všechny do konce roku 2017 skončit.

To jsou další stovky svítících skříní, které byly instalovány hlavně v hospodách a barech. Nový zákon o hazardních hrách tak měl na hazard v Jihomoravském kraji větší vliv, než všechny vyhlášky, které obce a města dosud vydaly k regulaci hazardu.

V krajské metropoli, Brně, hazardu ubylo o necelých 10 procent. Skokový pokles nejvíce vyniká na celorepublikové statistice počtu automatů registrovaných Ministerstvem financí. Na konci roku 2017 se jich evidovalo 51 599, aktuálně počet klesl už pod 30 000.

Hazardní hry na internetu jsou od roku 2017  povoleny bez omezení

Za skokovým úbytkem skříní s hazardními hrami se ale skrývá podstatná skutečnost: Nový zákon o hazardu sice utlumil kamenné herny, avšak povolil bez omezení hazardní hry na internetu. Tam dříve mohly být legálně jen sportovní sázky. Od roku 2017 ale toto omezení zmizelo a na internetu jsou ty samé válcové hry se symboly ovoce, jaké dříve mohly být jen v kamenné herně nebo kasinu. A to s nejvyšším možným limitem sázek.

Místo automatů hraní na internetu

„Do kamenné herny musí člověk přijít, registrovat se a při každé návštěvě znovu ukazovat občanku. Při hře ho sleduje kamerový systém, po dvou hodinách se mu hra automaticky na 15 minut zablokuje na všech automatech v herně. Hraní přes internet je pohodlné a všude k dispozici, protože přístup na internet se nikomu zakázat nedá,“ vysvětlil Andrej Čírtek, mluvčí Unie herního průmyslu ČR.

V ČR se hraje o stále vyšší částky

Není divu, že dle statistik Ministerstva financí se hraje v ČR za stále vyšší sázky, ale tento nárůst tvoří právě hraní přes internet. „Kamenné herny a casina si ještě drží velký kus celkového koláče, ale postupně budou kvůli nástupu internetové generace ubývat na významu,“ uvedl Čírtek a dodal: „Nejen podnikatelé v loterijním průmyslu, ale už i odborníci na závislosti se ptají: Je větší problém dobře regulovaná kamenná herna nebo daleko dostupnější internetové casino?“

Rušení regulačních vyhlášek

Pro města hraje roli ještě jeden faktor: Z hraní v kamenné provozovně se daň dělí tak, že 65 procent výnosu dostanou města a obce, 35 procent si nechá stát. U hraní na internetu je poměr opačný: Stát si nechává 70 procent a jen 30 procent přerozdělí obcím, i když každý český hráč v nějaké obci bydlí.

Není divu, že některá města již přikročila k dříve nevídanému kroku, kdy ruší regulační vyhlášky. Ukázalo se, že nový zákon zreguloval kamenné herny daleko účinněji.

Porovnání: Hraní sázkových her v herně a na internetu
  Herna Internet
Reklama Zákaz vnější reklamy Reklama povolena i na vstupní stránce
Kontrola identity Při každé návštěvě Možnost hrát 90 dní bez prokázání identity
Přístupnost Člověk musí být fyzicky v herně Je možné hrát kdykoliv kdekoliv
Počet herních míst Podle počtu strojů Neomezený
Dělení daní Většina výnosu obci Většina výnosu státu
Jdi na vrch