Hodina Země

Bude tma, hodinu. 24. března nastane hodina Země

Hodina Země – 24. března ve 20 hodin 30 minut zhasnou světla ti, kterým není lhostejné, kde žijeme. Už 60 obcí, z toho pět statutárních měst, přes 40 firem a více než tisíc domácností již veřejně vyjádřilo svůj závazek k ochraně klimatu.

Zapojí se do Hodiny Země – celosvětové kampaně, při které na hodinu zhasnou světla – a tím dají najevo, že jim osud země není lhostejný. Ostatní mají čas do soboty 24. března 2018 – kdy o půl deváté večer  Hodina Země začíná. Kampaň v ČR organizuje Ekologický institut Veronica.

Snížení ekologické zátěže

Uhlíkovou stopu si předsevzaly snížit nejen obce, ale i instituce. V ekologickém vzdělávacím Centru Veronica Hostětín si nechali vypočítat svoji uhlíkovou stopu. „Centrum sídlí v pasivním domě, využívá obnovitelné zdroje pro vytápění a nakupuje bez uhlíkovou elektřinu – takže jeho uhlíková stopa je již nyní  sedm až osmkrát menší než stopa sledovaných veřejných institucí.

I přesto, že máme stopu nízkou, ji chceme dále zmenšovat. Dosáhnout toho můžeme třeba omezením užívání aut či nákupem elektromobilu,“ řekla ředitelka Centra Marie Křiváková.

Hodina Země

Hodina ZeměJiné organizace chtějí tlumit spotřebu energie, využít alternativní zdroje pro ohřev vody nebo třeba používat LED osvětlení. Jednotlivci slibují zavést bezodpadové domácnosti. Jiní chtějí jíst méně masa, snížit spotřebu vody a žít více v souladu s přírodou. V rámci Hodiny Země se bude konat i řada akcí pro veřejnost, procházky po tmě, pozorování oblohy, hudební večery i posezení při svíčkách.

Hodina Země poprvé v roce 2007

Hodina Země se zapsala do historie jako nejrozsáhlejší dobrovolná akce, která připomíná nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu. Začala roku 2007 symbolickým zhasnutím opery v Sydney a dnes se připojují miliony lidí na celém světě, aby poukázali na klimatické změny.

Zapojuje se přes 170 zemí, ve kterých se zhasíná přes 12 000 památek a během Hodiny Země se na celé planetě uskuteční více než 600 000 doprovodných akcí. V České republice se k akci pravidelně připojuje více než 150 měst a obcí, desítky firem a tisíce jednotlivců.

Jdi na vrch