pravoslavne-vanoce - pravoslavne-vanoce-brno-12.jpg

V ČR žije přes 32000 ruských občanů

Celostátní konference ruských krajanů žijících v ČR se konala v neděli 28.ledna v Praze. Když se řekne „Rusové v České republice,“ otevře se spektrum vztahů, které jsou svébytnou součástí Česka.

Uplynulé čtyři roky zde působila jako předsedkyně Koordinační rady ruských krajanů v ČR a současně předsedkyně Ruského kulturně osvětového spolku na Moravě (RKOSM) – ruská básnířka Ljubov Vondroušková.

Předsedkyně odstupuje

předsedkyně, bývalá Tato odstupující předsedkyně ruských spolků poskytla naší redakci úvahu či své zamyšlení nad současnou situací: L. Vondroušková konstatovala, že česko – ruské vztahy se zvlášť intenzivně vyvíjely v meziválečném a poválečném období, zejména v nynější době.

Vysoká úroveň akcí

Kolektivy ruské národnostní menšiny se svými aktivitami, k nimž patří propagace ruské kultury, literatury a historie, snaží vepsat do dějin České republiky svou lásku k ní. „Bez přehánění lze říct, že naše poslání je výjimečné a šlechetné. Proto usilujeme o to, aby naše akce měly vysokou úroveň. Jsme si vědomi toho, že na nás leží zodpovědnost za důvěru a podporu ze strany Velvyslanectví Ruské federace, Generálních konzulátů RF v Brně, Praze a Karlových Varech, představenstva Rossotrudničestva, stejně jako hejtmanů a primátorů, dalších věřených činitelů českých měst, ve kterých působí organizace krajanů,“ hodnotila Vondroušková.

Jdi na vrch