Brno

V Brně se nestaví nové byty

V roce 2017 se propadly prodeje nových bytů v Brně o 40 procent, podle oficiálních čísel stavitelů se jich prodalo pouze 924 v celkové hodnotě 3,4 miliardy korun. Je to o 582 bytů méně než v roce 2016.

„Lidé nemají z čeho vybírat,“ informuje ve své analýze developerská společnost Trikaya. Její odborníci vysvětlují, že se nové byty nestaví, takže zákonitě rostou ceny. Jen v loňském roce o 11 procent. Žádané byty 1+kk se nyní nabízejí dokonce až o 30 procent dražší proti loňsku. Zároveň rostou ceny nájemního bydlení.

Cena bytů roste

Průměrná cena prodaných bytů v roce 2017 tak meziročně vzrostla z 3,27 milionu na 3,65 milionu korun. Průměrná cena za metr čtvereční vzrostla z 53 500 Kč na 60 100 Kč. Z brněnského trhu fakticky zmizely nejlevnější byty do 50 tisíc korun za metr čtvereční. Městu tak nastává problém, protože lidé se stěhují pryč.

V okrese Brno-venkov se začíná stavět víc než v Brně

Byty v BrněPředseda správní rady Asociace brněnských architektů a stavitelů Marek Vinter dodává k analýze společnosti Trikaya, že již několik let architekti upozorňují na nečinnost na poli územního plánování.

„Vede to ke kolapsu na trhu s bydlením, z našeho pohledu tato situace právě nastala,“ zdůrazňuje Vinter.

Rodinné domy místo bytu

Upozorňuje, že na trhu je nyní necelá čtvrtina bytů z roční potřeby, jenže jsou pro obyvatele cenově nedostupné. Skokově zdražují second-handové byty, vyprodávají se i dostupné rodinné domy − jako alternativa k novým bytům.

„Problémy s územním plánováním zaplatí pouze ti, kteří chtějí v Brně bydlet a žít,“ uzavírá předseda správní rady.

(tr)

Zprávy redaktorů [ View all posts ]

Jdi na vrch