Masarykova univerzita

Rozjezd ředitelské akademie

Jihomoravský kraj je připraven vydat v nadcházejícím roce na rozjezd ředitelské akademie 350 000 Kč. Přijímá přihlášky zájemců do prvního kurzu progresivního vzdělávání ředitelů škol v péči Masarykovy univerzity za poplatek 2500 Kč.

Kurz se uskuteční od ledna do května 2018. Vychovat má lídry lídrů z manažerů (s i nepedagogickým vzděláním), kteří chtějí být zdatnými řediteli škol nebo z ředitelů, kteří chtějí být zdatnými manažery.

řediteléČeský nebo nizozemský vzdělávací systém (na rozdíl například od finského) dal ředitelům škol velkou pravomoc podle vlastního uvážení. Jihomoravská krajská radní pro školství a sport Jana Pejchalová informovala, že nyní se konají pohovory s řediteli středních škol a učilišť. V srpnu 2019 mnoha z nich končí šestileté funkční období. Někteří odcházejí do důchodu.

Před tímto termínem musí skončit výběrová řízení na velké množství nových ředitelů škol. Je po nich velká poptávka, proto je kraj musí vychovat tak, aby přinesli do vzdělávání progresivní změny k lepšímu, nikoliv další změny k horšímu.

Jejich jarní vzdělávání bude propojená manažerská a učitelská teorie kombinovaná s praxí. Obsahovat má podstatné věci řízení systému, nikoliv nepodstatné záležitosti, které si může zájemce vyhledat v instrukcích (například výčet povinností ředitele, kolik může být žáků v třídě, co se smí a nesmí prodávat v bufetu a podobně.).

Kandidáti na ředitele (přihlášení či navržení) si musejí vše prakticky vyzkoušet. „Neradi vidíme případy, když se nehlásí do funkce ředitele nikdo. Nebo se hlásí do tendru jako jediný dosavadní ředitel školy, který je velmi neoblíbený, přičemž nezbude nic lepšího, než jej při výběru s předem známým vítězem v ředitelské funkci na další roky potvrdit,“ konstatovala Pejchalová.

Zdůraznila též, že školský odbor hejtmanství vyzývá ředitele, aby přišli s návrhy progresivního vzdělávání. Mají zpracovaný nástin, jak vzdělávat nově – alternativně.  Pokud se najde škola dobré praxe, bude vzorovou – ukázkovou pro ostatní (např. v novém předmětu projektová výchova). Deset či dvacet škol pak tuto novinku může zkoušet, ověřovat ve vlastní výuce i praxi.

(vž)

Jdi na vrch