panelákové bydlení

Paneland – největší československý experiment

Výstavu o budování československých panelových sídlišt v šedesátých až devadesátých letech minulého století pod názvem „Paneland – největší československý experiment“ zpřístupnilo veřejnosti Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně (Husova ul. 14).

Potrvá do 18. března 2018 (vždy kromě pondělí a úterý). Ukazuje, jakým způsobem se socialistický stát vypořádal s problémem dát rychle, rozumně a levně střechu nad hlavou velkému počtu občanů, kteří dosud bydleli jen provizorně. A též jak přisunout k nové budovaným továrnám velký počet blízko bydlících pracovníků, často dojíždějících z venkova.

Panelové sídliště

Prstence panelových sídlišť vyrostly okolo každého většího města. Dnes třetina obyvatel státu žije v panelovém domě. Paneláky zprvu budované s malými místnostmi potřebovaly notné opravy. Naopak poslední panelové domy z 90. let, budované už podle nových technologií, obvykle vyhovují současným standardním nárokům na bydlení i bez zateplování fasád.

A pokud mají jejich obyvatelé blízko provozovny služeb a po ruce ostatní občanskou vybavenost, žije se jim v sídlišti poměrně dobře (např. v MČ Brno-Vinohrady s 16 000 obyvateli).

Expozice v Moravské galerii

Moravská galerieExpozice poutá nadšené návštěvníky pravdivou retro-napodobeninou skutečného stavu výbavy domácností v 60. až 90. letech. Například model klasického panelákového bytu 3+1 ze sedmdesátých let v měřítku 1:1 v sále Uměleckoprůmyslového muzea má klasickou výbavu.

Předsíně, kuchyně, pokoje, koupelny a záchody s tehdejším nábytkem a spotřebními předměty, rozmístěnými do poliček, polic, skříní či spíže. A v ostatních prostorách tehdejšího panelákového bytu najdeme včetně dobové pračky, ledničky, televize, telefonu i roboty, mixéry a další.

Tehdejší době odpovídají i původní staré hračky pro kluky i děvčata. Starší návštěvníci žasnou nad vybavením domácnosti do posledního detailu přesně tak, jak v něm žili třeba před 40 lety.

Panelová sídliště

Bydlení v panelákuNa rozdíl od některých jiných států východní Evropy panelová sídliště v ČR obvykle fungují normálním životem (jinde, třeba v bývalé NDR, jsou někdy opuštěná a poloprázdná s vysokou mírou kriminality). Panelová sídliště stavěná v západní Evropě přešla časem na nové technologie.

K těm nyní spěje i ČR, která v uplynulých desetiletích zaostala v moderním budování levnějších bydlišť pro velký počet lidí. Města i obce proto plánují stavby nových sídlišť moderním způsobem.

Paneland

Expozice Paneland v Brně s přispěním Slovenské národní galerie, na půl cestě mezi Prahou a Bratislavou, je součástí nadcházejících připomenutí stovky let vzniku společného československého státu a tzv. osmičkových výročí 1918, 1938, 1968 až po rok 2018.

(red)

„Foto: archiv Moravské galerie v Brně“

P-I-R-@-T ™ - První Internetový Reklamní @genT. V reklamě pracuji už přes 17 let v různých velkých i menších firmách, články jsem psal komerční pro iDNES i netradiční pro brněnský tisk. Poslední dobou, pár let, již jen on-line. Jsem reklamní a marketingový poradce. Dělám weby, které jsou vidět. Dělám SEO, které pomáhá. [ View all posts ]

Jdi na vrch