Bayerova 3 přístavba budovy nejvyššího soudu

V Brně je 538 volných bytů

Správa obecních bytů patří k základním úkolům obce. Jen v obvodu Městské části Brno-střed  přináší do obecní kasy v podobě úhrady nájmu z bydlení skoro 300 milionů Kč.

Zastupitelé Brna-střed za ČSSD Bedřich Toman a Jindřich Zechmeister  na tiskové konferenci informovali, že počet volných bytů v této městské části stoupl na 538 a neklesá. Z toho je možné asi 240 volných bytů po opravě pronajmout. MČ ale opravuje za měsíc sotva pět či šest bytů, proto přichází na nájemném z neuskutečněného bydlení měsíčně o miliony korun.

Oprava pronajatého bytu nájemníkem

Brněnská radniceOblíbený způsob získání obecního bytu, tedy jeho oprava vlastním nákladem nájemníka a následné umořování jeho investice nynější vedení radnice Brna-střed zavrhlo.

Vlastnoruční oprava bytu nájemníkem zmenšovala radnici starosti. Nájemce byl s jeho podobou spokojenější, protože si opravu udělal dle rozpočtu po svém.

Brno koketuje s dražbami nájemného

Radnice městské části koketuje s myšlenkou, že bude byty (po opravě nákladem od půl milionu do 700 000 Kč) přidělovat žadatelům vydražením nájemného tomu, kdo dá radnici vyšší nájemné.

„Tato de facto dražba nájemní smlouvy k bytu se děje v souvislosti s již zmíněnými pěti sty volnými byty a pomalu pokračujícími opravami. Proč by měl nájemník platit více kvůli tomu, že byl pronajímaný byt opraven kompletně? Za ostatní byty se radnice stydí? Neměla by, protože je nabízí za 96 Kč za m2 a to není vzhledem ke stavu domů málo,“ uvedl Toman.

Doplnil, že lidé vracejí radnici byty, protože špatně odhadli svoji schopnost hradit vysoké nájemné, např. až 135 Kč na metr čtvereční, které sami nabídli do dražby. Stávají se neplatiči a pak jsou z bytu soudně vystěhováni.

Zmínění zastupitelé tvrdí, že obecní bytový fond by měl sloužit především sociální politice a obecní bydlení by mělo být lidem dostupné. Při aktuální cenové hladině nemovitostí může mnoha lidem pomoci řešit jejich bytovou nouzi. „Zvedat nájem kvůli pomalejší návratnosti investic je cesta, kterou nechceme jít.

Nechápeme, proč vedení MČ aktivněji neřeší počet volných bytů, proč nepřidá na tempu oprav a místo toho vybírá skupinu bytů, které nabízí na vysoký nájem? Je snad úkol městské části tvořit zisk? Nikoliv!

Měla by s majetkem řádně hospodařit, čímž se opět dostáváme k oněm 500 volným bytům,“ posteskli si Toman a Zechmeister.
(vž)

Jdi na vrch