Mapa BVV

Brněnské veletrhy dávají práci téměř 1 800 lidem

Veletrhy Brno hodnotí dva uplynulé roky jako hospodářsky úspěšné. Chystají akce spojené se šedesátiletím věhlasných strojírenských veletrhů. Do tří let chtějí postavit nový víceúčelový výstavní pavilon, použitelný i pro akce s až 9000 diváky či posluchači.

Podle analýzy dávají veletrhy práci jen v Brně a okolí 1738 lidem. Z toho je 265 kmenových zaměstnanců. Nejméně 15 firem v Brně tvoří více než pětinu svých tržeb z veletržního byznysu spojeného s brněnským výstavištěm.

Největší veletrhy v Brně

Při největších akcích – Mezinárodním strojírenském veletrhu a zemědělsko – potravinářském veletrhu Techagro – vytíží stavba expozic prakticky všechny firmy z oboru v okruhu desítek kilometrů okolo Brna.

Některé z údajů v analýze začnou Brňané vídat ve městě v právě odstartované kampani, která upozorní na fenomén brněnského výstaviště a veletržnictví.

„Na typicky brněnských ikonách se snažíme s nadsázkou ukázat, co veletrhy Brnu přinášejí,“ vysvětlil vedoucí odboru marketingu a komunikace Jiří Smetana.

Nejlepší hospodářský výsledek

Hospodářský výsledek letošního roku očekávají veletrhy jako zřejmě nejlepší po odeznění hospodářské krize.

V nadcházející sezóně 2018 firmy plochu výstaviště dvakrát zcela vyprodaly, chybí 5000 m2 výstavní plochy. Veletrhy v příštím roce jsou naplánovány těsně jeden po druhém tak, že dělníci a technici už nyní těžko stíhají demontáž ukončeného veletrhu a včasnou montáž nadcházejícího.

Vzrůstá poptávka po pronájmech pavilonů

Nové pavilony BVVVzrostla i poptávka po pronájmech pavilonu či volných ploch mezi konáním veletrhů. „Na jaře nás čeká veletrh Techagro pro který kvůli nedostatku zastřešených prostor postaví na místě zbouraného nevyhovujícího pavilonu K nový dočasný pavilon.

Stejnou prostorovou stísněnost budeme mít na podzim i k rekordně obsazenému jubilejnímu 60. mezinárodnímu strojírenskému veletrhu.

Bude se stavět nový pavilon

Ve střednědobém výhledu proto chceme postavit za vlastních 200 či 300 milionů korun zbrusu nový pavilon o výstavní ploše 5000 metrů čtverečních. Potřebovali bychom ho prakticky okamžitě,“ řekl generální ředitel BVV Kuliš. Strojírenský veletrh v Brně označil za klíčový, kdy slouží jako vstupní brána pro asijské firmy na středoevropský trh.

(bw)

Jdi na vrch