Do jaderné elektrárny Dukovany se v únoru přišlo podívat 116 návštěvníků

Mimořádnou příležitost podívat se za betonovou zeď Jaderné elektrárny Dukovany využilo v mimořádných únorových exkurzích 116 návštěvníků. Vedle prohlídky trenažeru, strojovny a dalších zařízení si návštěvníci pochvalovali možnost vyzkoušet i jídlo v místní jídelně.

Návštěvníci si vyzkoušeli „velín“

jaderná elektrárna DukovanyBěžní návštěvníci jaderných elektráren míří do rozsáhlých infocenter, Dukovany ale připravily výjimku. Mimořádné exkurze začínaly komplexním programem v návštěvnickém centru. Potom zamířily skupiny na trenažer, který je přesná kopie blokové dozorny (jednoho z „velínů“ elektrárny).

Vyzkoušeli si prostředí sloužící k výcviku a tréninku operátorů blokových dozoren a poté po fyzické kontrole, vstoupili do přísně střeženého areálu. Unikátní prohlídka zahrnovala i obří dieselgenerátory, ventilátorové věže, nebo strojovnu parních turbín.

Dopřáli si oběd

Na závěr 3,5 hodinové prohlídky si návštěvníci dopřáli oběd v místní jídelně. Vyzkoušeli kvalitu a pestrost jídel pro zaměstnance elektrárny. „Byl to super zážitek. Myslím, že na celý život. Moc děkujeme,“ uvedla k exkurzi na facebookovém profilu Květa Blujová. Elektrárna složení skupin nijak neovlivňovala, všichni účastníci museli splnit přísné legislativní a věkové podmínky. Skupiny byly složeny ze studentů i lidí v produktivním i důchodovém věku.

Kapacita prohlídek je omezena

Během čtyř únorových víkendů do střeženého prostoru elektrárny vstoupilo 116 zájemců, kteří o prohlídku projevili zájem jako první. Zajímala je nejen technologie, počty a práce operátorů, spotřeba vody, rozloha elektrárny i umístění nových zdrojů.  Kapacita prohlídek je v Jaderné elektrárně Dukovany z bezpečnostních důvodů výrazně omezena a zájem o ně tradičně převyšuje tyto možnosti.

Proto se budou tyto mimořádné exkurze konat i příští rok. Už letos však mohou zájemci využít dalších speciálních exkurzí do elektrárny při oblíbené letní akci „24 hodin otevřených dveří“ nebo zářiových nočních prohlídkách.

Jdi na vrch