Filipíny a studenti Mendelu

Studenti Mendelu značili turistické trasy na Filipínách

Oblast kolem filipínské sopky Mt. Kanlaon na ostrově Negros má nově zhruba 20 kilometrů turistických tras značených podle standardů Klubu českých turistů užívaných v České republice. Trasy jsou výsledkem práce studentů Mendelovy univerzity v Brně.

Lidé se tak mohou vydat za místními vodopády a nádhernými výhledy do tropické krajiny podobně jako v ČR po červené, modré, žluté nebo zelené značce. Trasování studenti dokončili koncem loňského roku, letos čekají v turistické sezóně první návštěvníky.

Filipíny a studenti MendeluMt. Kanlaon na ostrově Negros je jednou z nejaktivnějších sopek na Filipínách. Hora je vysoká 2465 metrů nad mořem. Od roku 1919 soptila téměř třicetkrát, naposledy v červnu 2016, kdy bylo nutné v důsledku erupce přerušit leteckou dopravu. Studenti Mendelovy univerzity v Brně se na Filipíny a do oblasti ostrova Negros dostali díky spolupráci s partnerskou University de La Salle v Bacolodu (hlavní město provincie Negros) a vstřícnosti bývalé velvyslankyně Filipín v ČR Carmelitě Rodriguez Salasové, k jejímuž ubytovacímu pavilonu v obci Gintubdan vede jedna ze značených tras.

Studenti Mendelovy univerzity na Filipínách neznačili jen trasy, ale museli cesty také zajistit. „Pohybujeme se ve velmi dynamické krajině tropů, takže bylo nutné na některých místech dělat schodky, zábradlí, cesty zpevňovat. Někde se dávala jistící lana, vyráběly se žebříky, montovaly lavičky. Pro studenty to byla vlastně inženýrská praxe,“ uvedl proděkan Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně Petr Kupec

Cesty na ostrově mají různou obtížnost a vedou každá k nějakému významnému místu, jako jsou výhledy nebo vodopády. „Zároveň jsou ale vedené tak, aby nenarušily soukromí lidí, kteří zde žijí. Většinou jde o zahrady s kohouty chovanými na tradiční turnaje. Snažili jsme se také minimalizovat případné poškození přírody, protože celé území funguje jako přírodní park,“ uvedl Kupec. Základní značení tras proto není na stromech, ale na bambusových tyčích. „Přírody nebo stromů jsme se vlastně vůbec nedotkli,“ uvedl Kupec.

Filipíny a studenti MendeluTrasy mají dvě východiska. Jedno je v obci Gintubdan na místě, kde se otáčí tzv. jeepney (zvláštní forma lokální dopravy pomocí k transportu lidí upravených jeepů) a kde mají základnu strážci parku tzv. rangerové. V tomto případě jde o východisko Mendelu trails, z nichž nejdelší trasa má 12 kilometrů. Tato cesta nezaskočí středně zdatné turisty. Těm náročnější jsou určené dva Adventure trails s východištěm pod obcí, které zahrnují i brodění v řece a možnost koupání u vodopádu.

Studenti trasy dokončili koncem loňského roku, nyní je čeká první klasická turistická sezóna, kterou obvykle naruší monzun, který se v oblasti vyskytuje od konce června do září. V posledních letech ale nemá vlivem globálních klimatických změn už takovou sílu, takže neprší celý den a od rána do dvou hodin odpoledne bývá v oblasti stabilní pěkné počasí. „Ideální sezóna je ale na Filipínách naše zima.

Je tam sucho, relativně chladněji. Z hlediska veder je nejhorší jaro,“ uvedl Kupec, podle kterého si studenti na Filipínách ověřili v praxi nejen, jak funguje ekosystém v tropech, ale také jak se v zemi pracuje s mačetou. Při chystání tras si museli vše zajistit od materiálu po jednání na úřadech. Některé dřevěné konstrukce se navíc dělaly na sousedním ostrově, takže to bylo logisticky náročné. Značení tras na Filipínách se podařilo realizovat v rámci České rozvojové spolupráce s ambasádou v Manile.

Foto – Mendelu Brno

Jdi na vrch