Mráz

37 milionů na výzkum leukémie pro institut Masarykovy university

Vědecký úspěch dosáhl biolog Marek Mráz ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity v Brně. Jako třetí z tohoto institutu dosáhl na startovací grant od Evropské výzkumné rady.

Přidělené peníze využije v příštích letech se svým týmem na intenzivní výzkum vzniku a léčby lymfocytární leukémie, což je nejčastější typ nádorového bujení bílých krvinek u dospělých lidí.

Dotace 37 milionů na 5 let

Dotace 37 milionů Kč poslouží po dobu pěti let na zkoumání mechanismu jakým způsobem tato nemoc vzniká. Vědci chtějí využít molekulové interakce k navržení účinnějšího léčení a na myších testovat nové léky. Přidělené peníze utratí asi z poloviny na experimenty a materiál a z poloviny osobní náklady členů týmu.

Získal cenu ministra školství

Mráz už jako doktorský student dostal cenu ministra školství pro výjimečné doktorandy a v roce 2014 cenu Evropské hematologické asociace a v roce 2015 cenu České onkologické společnosti za nejvýznamnější vědeckou publikaci roku. Ačkoliv je Mrázovi teprve 35 let, vede vlastní výzkumnou skupinu a má za sebou pracovní pobyty na americké Mayo Clinic a na University of California v San Diegu.

Jdi na vrch