Olympijský festival 2018 v Brně

Olympijský festival v Brně bude na výstavišti

Už přes týden pokračuje na brněnském výstavišti v areálu okolo kruhového pavilonu Z výstavba sportovišť pro Olympijský festival 2018. Ten se v Brně uskuteční od 9. do 25. února. V metropoli Jihomoravského kraje se projekt Českého olympijského výboru uskuteční poprvé.

„Rostou zde unikátní sportoviště, která bude moct veřejnost užívat od 9. února,” řekl Libor Varhaník, místopředseda Českého olympijského výboru. Očekávání jsou značná. „Olympiáda je vrchol sportovního života. I když se letos odehrává v daleké Jižní Koreji, Olympijský festival ji Brňanům i lidem z dalekého okolí přiblíží na dosah.

Olympijský festival 2018 v Brně Olympijský festival 2018 v Brně

Nabídne jim prostor a atmosféru pro fandění našim reprezentantům v Pchjongčchangu a návštěvníkům umožní vyzkoušet si jejich sportovní disciplíny na vlastní kůži,“ uvedl brněnský primátor Petr Vokřál. „Brněnským ambasadorem festivalu je Martin Erat, kapitán naší hokejové reprezentace, která v Koreji bude bojovat o olympijské medaile,“ doplnil jihomoravský hejtman Bohumil Šimek.

Co nabídne Olympijský festival 2018

Olympijský festival 2018 v BrněZastoupeno bude všech asi třicet sportů zimních olympijských her i méně tradiční a adrenalinové sporty. Každý má možnost zasportovat si a půjčit si veškeré sportovní vybavení v půjčovnách přímo v areálech festivalu.

Autogramiády a sport

Připraveny jsou autogramiády současných i bývalých hráčů HC Kometa Brno, exhibiční krasobruslařská vystoupení. Běžecké tratě s výukou správného mazání lyží, snowpark, pumptracková dráha, biatlonová střelnice.

Mobilní skokanský můstek K-4, trenažér pro jízdu na saních a ledová plocha pro jízdu na skeletonu a dvojbobu, rychlobruslení a na příznivce volného bruslení čekají stovky metrů tzv. ledových cestiček.

Vlak z Prahy přijede až na výstaviště

Například na 11. února je připraven „Raška vlak Praha-Brno.“ Tedy speciální vlak z Prahy, který přijede až do středu brněnského výstaviště. Dorazí i Jan Mazoch, vnuk Jiřího Rašky. Tento Raškův den v obou dějištích připomene 50 let od zisku zlata v Grenoble 1968 s celodenním programem na toto téma se zimním závodem v krythlonu.

Paralympijské sporty

Jeden den programu (21. února) bude věnován paralympijským sportům – připraven je sledge hokej, krasobruslení pro handicapované nebo běh na lyžích poslepu. V Brně nebudou chybět ani adrenalinové respektive méně známé sporty, jako je kryathlon, což je kombinace zimního plavání, běhu a běžeckého lyžování.

Erat a Březinová jako ambasadoři

Olympijský festival 2018 v BrněAmbasadory brněnského projektu jsou bronzový medailista z Turíně 2006, hokejista Martin Erat a krasobruslařka Eliška Březinová. Pokud jim to dovolí časové možnosti, zúčastní se programu v jednotlivých dějištích. Erat v průběhu Olympijského festivalu bude plnit své reprezentační povinnosti přímo na hrách v Pchjongčchangu jako kapitán české hokejové reprezentace.

Tvrdí, že ze nabídky zimních sportů, které budou v Brně fanouškům k dispozici, by si rád vyzkoušel curling a lyžování. První z těchto sportů si zahrál v Kanadě, lyžování přišel na chuť během angažmá v Rusku.

„Když si člověk na vlastní kůži jakýkoliv sport vyzkouší, najednou ho začne vnímat úplně jinak. Třeba curling vypadá v televizi hrozně pohodově, ale ve skutečnosti je to vážně velká dřina. Proto doporučuji všem, ať navštíví tolik sportovišť, kolik jen půjde,“ dodal.

Olympijský festival 2018 v BrněOd neděle do čtvrtku budou sportoviště Olympijského festivalu otevřena od 9 do 19 hod., pátek a v sobotu mohou návštěvníci využívat sportoviště o dvě hodiny déle (9 – 21 hod). Vstupné na Olympijský festival je 50 Kč, děti do 150 cm mají vstup zdarma.

Aktuálně se ladí poslední detaily sportovního programu, který bude k dispozici na webu www.olympijskyfestival.cz. Od 1. února bude možné jednotlivá sportoviště si rezervovat.
(vž)

Foto – Václav Žalud

Olympijský festival 2018 v Brně  Olympijský festival 2018 v Brně

Jdi na vrch