M262

Chtějí děti jet za permoníky? Můžou vlakem z Brna

I letos se vydává na tradiční jízdy motorový vláček M 262, který bude pravidelně vozit zájemce na celodenní výlety z Brna do Zastávky u Brna za historií hornictví i za jiným dobrodružstvím v mikroregionu Kahan. Oblíbené nostalgické jízdy za důlními skřítky – permoníky začaly uplynulý víkend. Příští se uskuteční o sobotách 19. května, 16. června, 7. a 21. července, 4. a 18. srpna.

Vlak, který si mezi železničáři získal přezdívku „Ponorka“ nebo „Loďák,“ bude pokaždé odjíždět z brněnského hlavního nádraží v 9:06 hod. a zpět se s ním cestující vrátí do jihomoravské metropole v 16:52 hod. Jde o okružní jízdu plnou netradičního programu a zážitků, během které účastníci navštíví třeba Muzeum hornictví a energetiky¨.

Projedou se parním vláčkem po nové turistické úzkorozchodné trati mezi Zbýšovem a Zastávkou u Brna nebo si budou moci prohlédnout těžní věž bývalého kamenouhelného dolu Kukla v Oslavanech.

Ponorka M 262

M262Motorový vůz M 262 se na našich kolejích objevil již v 50. letech minulého století a z pravidelného provozu byl vyřazen teprve nedávno – v roce 2008. Přezdívku „Ponorka“ získal kvůli své střeše, která železničářům připomínala vynořující se podmořský koráb.

Dnes patří motorák k oblíbeným vozům při nostalgických jízdách, ke kterým se řadí právě i výlety do Mikroregionu Kahan.

Rosické uhelné doly

Tedy do bývalého revíru Rosických uhelných dolů s více než 1,5 kilometru hlubokým dokonce nejhlubším kamenouhelným dolem ve střední Evropě Jindřich II ve Zbýšově. V části areálu této zrušené šachty je dnes Muzeum průmyslových železnic, ve kterém železniční nadšenci zachraňují před sešrotováním a obnovují do původní krásy stovky parních, dieselových a elektrických lokomotiv i nejrůznějších vagónů pro úzkorozchodnou trať s rozchodem kolejí jen 600 mm.

Lokomotivy s osobními nebo nákladními vozy sloužily v bývalých dolech, lomech, cihelnách, průmyslových areálech, při svážení dřeva z lesa a podobně.

Jízdenka i vstupné na celé den za 200,- Kč /100,- Kč

Brno hlavní nádražíCestující má zakoupením výletu zajištěnou jízdenku s místenkou ve vlaku, dále transfer autobusem mezi expozicemi a vstupy do muzeí. Za celodenní program tak zaplatí dospělý cestující 200 Kč, pro děti od 6 do 15 let stojí výlet 100 Kč, mladší děti mají jízdné i atrakce zdarma.

Předprodej jízdenek je možný v ČD centru v Brně na hlavním nádraží. Počet cestujících v jedné skupině je omezen na 56 osob. Doporučujeme proto zakoupit jízdenku v předprodeji s dostatečným předstihem.

Časový plán výletu:

9:06 Brno hl.n. – odjezd historickým motorovým vlakem

9:28 Zastávka u Brna – příjezd vlaku

9:28–09:50 Návštěva Regionálního informačního centra se stálou muzejní expozicí VSRO

09:50 Odjezd autobusu do Oslavan z přestupního terminálu u vlakového nádraží

10:15–11:30 Prohlídka Muzea hornictví a energetiky, Hasičského muzea a Muzea krátkých palných zbraní

11:30 Odjezd autobusu do dolu Kukla

11:40–13:40 Prohlídka těžní věže Kukla s možností oběda

13:40 Odjezd autobusu do Muzea průmyslových železnic

13:50–16:00 Prohlídka muzea a jízda parním vláčkem po úzkorozchodné trati

16:05 Odjezd autobusu do Zastávky u Brna z autobusové zastávky „Zbýšov-Síčka“

16:24 Odjezd motoráčkem zpět ze Zastávky u Brna

16:52 Brno hl.n. – příjezd vlaku

Jdi na vrch