ústavní soud Brno Shahram Abdullah Zadeh

Obžalovaný Zadeh žádá nové spravedlivější dokazování

K předloženým vazebním důkazům se ve čtvrtek po dobu pěti hodin vyjadřoval u Městského soudu v Brně obžalovaný za křivou výpověď k daňovým podvodům v kauze dovozu pohonných hmot a obchodu s nimi íránský podnikatel s českým občanstvím Sharam Abdullah Zadeh.

městský soud v BrněV pokračujícím hlavním líčení věnoval velkou část svého vystoupení kritice předsedy soudního senátu Michala Kabelíka, který měl rozdat státnímu zástupci a obhájcům spoluobviněných přepisy odposlechů a záznamy ze Zadehových mobilních zařízení přesto, že jej obhajoba opakovaně upozornila na nezákonnost takového počínání a že záznamy obsahují ústavně chráněnou komunikaci s obhájci.

Zprávu o tom přinesl i portál iRozhlas.cz. Soudce Kabelík své pochybení odmítl.

Kdo chce, aby Zadeh zmizel?

Obžalovaný Zadeh vyložil jakých špatností se v jeho záležitosti měly dopustit orgány činné v trestním řízení od policistů až po Krajský soud v Brně a Vrchní soud v Olomouci, zřejmě za úplatu ve snaze, aby Sharam Abdullah Zadeh rychle zmizel ve vězení, nepřekážel a neohrožoval tak ostatní zapojené do údajné mafie.

Odposlechy a paměť v mobilu

K odposlechům a přepsaným pamětím mobilu a tabletu dodal, že obsahují i spoustu rodinných i intimních informací. Zadeh se ptal, kdo udělal pro státního zástupce výběr z odposlechů na CD, který pak žádal jejich přehrání na soudním jednání.

Zadeh nyní požadoval přehrání všech odposlechů, nejen účelově vybraných, protože státní zástupce prý měl zájem, aby se nevhodné ze záznamů ztratilo a soudní případ rychle skončil.

Délka vazby neodpovídá evropskému právu

Obžalovaný označil soudce Kabelíka za lháře ve věci informací ze života jeho rodinných příslušníků či k prohlášením do případu zapojených Veselého či Doležala. Navrhne proto doplnit důkazy k činnosti desítky lidí a vyvolá nové dokazování na základě nové řady důkazů. Prý má dostatek psychických i finančních zdrojů, aby mohl bojovat proti nezákonnosti se kterou se setkal v ČR.

Například délka jeho už tří a půlleté vazby neodpovídá evropskému právu. České soudy nerespektují, že dvě související trestní řízení mají brát jako jeden celek a uložit za ně jeden souhrnný trest. Dle Zadeha evropské právo v praxi nerespektují nebo jsou nevzdělané.

Materiály rozsáhlé obžaloby obsahují přes 20 000 stran

„Nectíte presumpci neviny, lžete o mé rodině i tom, co jsem prý spáchal, ačkoliv jsem to neudělal. Styďte se, Kabelíku! Jako lékař mám pochybnosti o vašem mentálním zdraví. Těším se na to, jak to všechno vysvětlíte,“ zdůraznil ve čtvrtek při hlavním líčení obžalovaný íránský podnikatel Zadeh.

Materiály rozsáhlé obžaloby obsahují přes 20 000 stran. Nejbližší z ještě dlouhé série dalších soudních líčení této kauzy pokračuje v pátek od 9 do 11 hodin.

Porušení důvěrného vztahu mezi obhájcem a klientem

Česká advokátní komora označila kolující přepisy ze Zadehových mobilních zařízení v orgánech činných v trestním řízení za rozsáhlý zásah do základních práv obžalovaného a zřejmě je to vědomé porušení důvěrného vztahu mezi obhájcem a klientem.

To v době, kdy evropské soudní autority zdůrazňují nedotknutelnost tohoto vztahu. Nejvyšší státní zastupitelství zjistilo vážná pochybení při nakládání policie s odposlechy i pochybení dozorového státního zástupce ve vazebním řízení.

Vůči odposlechům ovbiněného protestují též Unie obhájců ČR i Česká advokátní komora.

Zprávy redaktorů [ View all posts ]

Jdi na vrch