Valtické vinné trhy o víkendu přilákaly přes tři tisíce návštěvníků. Vydražily se hokejky i šampioni vín za 30 tisíc korun

Valtické vinné trhy přilákaly opět milovníky vína. Ochutnat největší šampiony vín z prestižní vinařské soutěže přijelo o víkendu do Valtic více než 3000 návštěvníků. Dražilo se medailové víno i podepsané hokejky. Rekord o přiťuknutí medailovým vínem se letos bohužel překonat nepodařilo.

Slavnostní vyhlášení šampionů letošního ročníku a předání ocenění proběhlo v pátek 10. května dopoledne v areálu zámecké jízdárny zámku Valtice a bylo určeno pro zúčastněné vystavovatele, vybrané osobnosti a odbornou porotu. Také se uskutečnila dražba vín šampionů z minulých ročníků a dražba vlastnoručně podepsaných hokejek borců z Třince Polanského a Adamského, aktuálních mistrů
hokejové extraligy. Dohromady 30 tisíc korun tak poputuje do domova seniorů ve Valticích a na další dobročinné účely.

V pátek se od 14 hodin otevřely brány pro návštěvníky, kteří tak mohli ochutnat až 759 vzorků vín od 125 vinařů nejenom z České republiky, ale i Slovenska, Rakouska, Chile a Austrálie. V sobotu návštěvníci degustovali nejenom medailová vína, ochutnávali vynikající jídlo a k tomu si poslechli například tradiční cimbálovou muziku. Očekávaným bodem programu byl pokus o překonání rekordu, který se bohužel nepovedl, medailovým vínem Gracii rose si řetězově přiťuklo pouze 454 návštěvníků.

Rekord se nepřekonal

„Rekord se bohužel překonat nepodařilo. Minulý rok si vínem přiťuklo 556 návštěvníků, tento rok bohužel jen 454. Šlo ale hlavně o to, aby se návštěvníci pobavili. Tak snad se zadaří příští rok,“ řekl s úsměvem organizátor David Šťastný. Milovníci vína si užili již tradiční přednášku největší žijící legendy profesora Šamánka na téma „Víno a zdraví“.

Vyhodnocování vzorků vín proběhlo již v dubnu a odborná komise v čele s předsedou Jakubem Šebestou musela zodpovědně zhodnotit všechna přihlášená vína a vybrat ta nejlepší. Letošními šampiony se stali Ryzlink vlašský, Březí, Liščí Vrch, výběr z hroznů 2017 z vinařství Mikrosvín Mikulov, Grand cuvée, pozdní sběr 2017 z vinařství Moravíno a Šampiónem zahraničních vín se stalo rakouské víno WV
– DAC – Classic Grüner Veltliner, 2018 ExclusivWeine Woditschka. Ocenění pro nejlepší víno je pro vinaře uznávaným a světovým oceněním.

Šampioni Moravíno a Mikrosvín

„Je to mimořádný úspěch, který jsme už měli třikrát, takže si ho velmi vážíme. Naše víno jako cuvée zvítězilo poprvé v historii Valtických vinných trhů, většinou to bývají jen odrůdy,“ řekl Ludvík Budín ředitel vinařství Moravíno. „Nebudu říkat proč, ale určitě se degustátorům líbilo. Co jsem se díval, naše víno zvítězilo jednoznačně, bodové hodnocení bylo 1,45, takže většina degustátorů ho dávala na první místa. Ale nikdy se nám na Valtických vinných trzích žádné ocenění získat nepodařilo, tak jsme opravdu velmi rádi,“ řekl ředitel Vinařství Mikrosvín Bořek Svoboda.

Valtické vinné trhy mají velký význam mezi odborníky i širokou veřejností, trhy totiž oplývají bohatou minulostí. Nejen že se jedná o 52. ročník, ale původní vinné slavnosti mají až 159letou historii. Valtické vinné trhy patří jednoznačně také k oblíbené květnové události všech turistů objevujících krásu Jižní Moravy.

Jdi na vrch