Vladimír Remek

Gripeny, výstava i autogramiáda připomenou pobyt Vladimíra Remka ve vesmíru

Sraz desítky evropských kosmonautů se uskuteční 7. března na brněnské hvězdárně a planetáriu. To při příležitosti 40. výročí (od 2. března) sedmidenního pobytu Vladimíra Remka ve vesmíru.

Kosmonauti se sejdou k jednání zejména s brněnskými významnými firmami a výzkumnými ústavy, které dělají přístroje či řeší úkoly pro kosmické programy.

Vladimír Remek v Brně

Remek prožil pod kopulí brněnské hvězdárny část svého dětství jako zanícený pozorovatel, člen školního astronomického kroužku. Po vystudování Vojenské akademie jako pilot a absolvent vesmírného výcviku v SSSR se stal prvním kosmonautem světa, který nepocházel z kosmických velmocí SSSR nebo USA. Mnoho let pak sloužil Remek jako velvyslanec ČR v Rusku.

Na hvězdárně  bude poštovní přepážka s kosmickým razítkem

Skupiny zahraničních kosmonautů byly v Brně už několikrát. Nyní přislíbili účast na březnovém setkání vedle Remka veteránští cestovatelé nekonečnem z bývalé NDR, Polska, Maďarska, Rumunska, Slovenska. Někteří jsou i přes svůj vysoký věk veřejně stále velmi aktivní.

Přijedou i otec a syn Romaněnkovi

Romaněnko a Grečkov
Foto: Astronautika.IT

Jiným zdraví už neslouží. Přítomen bude též bývalý kosmonaut Frank de Vinne, ředitel pilotovaných letů Evropské kosmické agentury. Stejně tak kosmonauti otec a syn Jurij a Vladimir Romaněnko. Potvrdil to ředitel brněnské hvězdárny a planetária, senátor Jiří Dušek.

Vzpomínková akce v Brně

Půjde o vzpomínkovou akci s poledním přeletem letky gripenů nad Brnem, bude zahájena výstava věnovaná programu Interkosmos v  Technickém muzeu v Brně.

Jihomoravské inovační centrum otevře pobočku Evropské kosmické agentury – Business inovation center ESA pro finanční pobídky firmám zapojených do kosmického programu.

Na brněnské hvězdárně se chystá i poštovní přepážka se speciálním kosmickým razítkem na dopisnici, kterou vydala při této příležitosti Česká pošta. Zájemci se dočkají též autogramiády evropských kosmonautů.

Jdi na vrch