hrozny

Meruňky jsou sklizeny, na jižní Moravě se začínají sbírat hrozny

Pěstitelé na jižní Moravě končí sklizeň meruněk a začínají sběr hroznů révy vinné. A to se změnou počasí tři týdny až měsíc dříve, než bývalo obvyklé. Ruší proto srpnové dovolené a úporně shánějí brigádníky.

Našinci z řad zejména studentů už nemají příliš zájem, nabírají proto Slováky, Rumuny a další pracanty. Zvláště do malých vinic a z velkých tam, kde není žádoucí nasadit pronajímané či vlastní kombajny.

Letošní úroda meruněk je průměrná

meruňkyÚroda asi 2500 tun meruněk v ČR byla letos průměrná, místo od místa s rozdílným výsledkem dle počasí a množností závlah. Tam, kde zapršelo před sklizní, plody změkly. Výkupny jich přijímaly kilogram za asi 30 Kč, menší část tohoto teplomilného ovoce horší kvality skončila v pálenicích.

Hrozny dříve v září a říjnu, letos už nyní

Na jihu Moravy se hrozny vína dříve sbíraly běžně v termínu od přelomu září a října. Před pár lety se začalo už v polovině září, vloni byl start v prvním zářijovém týdnu a letos již v půli srpna. Staří vinaři takové datum zahájení sběru hroznů nepamatují.

Ruší proto srpnové dovolené ke svému odpočinku před pracovní sezónou a úporně shánějí do vinic brigádníky. Na pracovním trhu ale nejsou. Žně mají proto přeshraniční pracovní agentury.

Burčák si koupíte až od 1. září

Dle vinařského zákona od 1. září začne oficiální prodej prvního burčáku, nejčastěji z odrůdy Irsai Oliver. Skoro o měsíc dříve, než je obvyklé, začne před polovinou srpna sklizeň dalších burčákových odrůd. Z odrůd na výrobu jiskrného moku či „zkapalněného slunce“ z kraje pod Pálavou třeba první hrozny odrůdy Sauvignon padají do přepravek už nyní, zatímco před dvěma roky to bylo počátkem října.

Velké vinařské podniky nasadily kombajny na šetrnou sklizeň hroznů, zapůjčené nebo vlastní (stojí na šest milionů Kč). Do hůře dostupného terénu, na půdní terasy a úzkých míst se výkonná technika nedostane, proto tam nastupují brigádníci, pokud jsou k mání. Ve znojemském Znovínu sklidí ručně také známou vinici Šobes.

Jdi na vrch