Food box

Brno má jako jediné v České republice speciální Food Box

V Brně vznikl speciální Food Box, do kterého můžou lidé vložit trvanlivé potraviny, které pak putují do krajské potravinové banky a dále se distribuují pomáhajícím organizacím. Má se tak snížit plýtvání jídlem a zároveň pomoci potřebným.

První v České republice

V obchodním centru Tesco v Brně v Heršpicích jako v jediném městě v České republice vznikl speciální Food Box, kam můžou lidé vhazovat trvanlivé potraviny, aby pomohli potřebným. Food Box funguje na principu potravinových sbírek. Pokud mají tedy lidé doma trvanlivé jídlo, kterému končí datum minimální trvanlivosti a jinak by ho vyhodili, anebo jen chtějí pomoci a koupit nějaké potraviny navíc, můžou je vhodit právě do Food Boxu.

Mouka, rýže i konzervy

Food boxJídlo ale musí být opatřené původní etiketou, takže by se do něj neměly vkládat například zavařeniny z domova. „Převažují základní druhy potravin jako mouka, rýže, těstoviny a konzervy,“ řekl místopředseda potravinové banky pro Brno a Jihomoravský kraj Dalibor Levíček. „Ve Food Boxu je zabudované čidlo, které nás upozorní na to, že už je box plný a my potom potraviny roztřídíme,“ dodal.

Další Food Boxy během letošního roku

Food Box v Brně Heršpicích se nachází vedle samoobslužných pokladen, takže ho mají zákazníci ihned po ruce. Naplnit ho potravinami trvá zhruba dva týdny. Podobný je i v Boskovicích, ale je menší a nemá zabudované čidlo. Dalších deset kusů plánuje Potravinová banka pro Brno a Jihomoravský kraj vyrobit a umístit v supermarketech během letošního roku.

Spolupráce s více než 50 organizacemi

Jídlo z Food Boxu přebírá krajská potravinová banka, z nich pak putuje do pomáhajících organizací, azylových domů, domovů pro seniory, útulků pro matky v tísni, organizací na pomoc drogově závislým nebo třeba i do Klokánků. „Spolupracujeme s více než padesáti organizacemi. Všechny jsou prověřeny, aby potraviny přišly na správná místa,“ řekl Levíček.

Největším partnerem je Tesco

Potravinové banky jsou největšími partnery prodejního řetězce Tesco, kde se nachází i Food Box v Brně. „Potravinové banky jsou pro nás klíčovým partnerem v oblasti darování potravin, spolupráci s nimi se snažíme neustále rozvíjet a zapojovat další naše obchody. V současnosti je jich do pravidelného darování zapojeno už 154,“ říká Martin Kuruc, výkonný ředitel společnosti Tesco.

V Jihomoravském kraji vznikla potravinová banka v roce 2014. V roce 2017 už se distribuovalo přes 94 tun potravin a drogerie, z toho například obchody Tesco věnovaly potřebným za celý rok 18,6 tun potravin.

Foto: Dalibor Levíček

Zprávy redaktorů [ View all posts ]

Jdi na vrch