O Vánocích nemusíte jen přibírat. Stačí si vše pečlivě naplánovat

Vánoce jsou za dveřmi a mnoho lidí se už těší na cukroví, smaženého kapra i bramborový salát. Jenže pro některé jsou tyto svátky spíše utrpením. Lidé mají strach, že se budou přejídat, během svátků ztloustnou, a po novém roce si to budou vyčítat. Vánoce se ale dají prožít i zdravě a přibrat tak nemusíte ani kilo.

Předvánoční stres dopadá asi na každého z nás, hlavně ta představa, co všechno ještě musíme stihnout. Uklidit celý dům, napéct spoustu cukroví pro celé příbuzenstvo, nakoupit dárky pro děti i rodiče a jídlo na několik dní pro celou rodinu.  K tomu se ještě načtou nejrůznější resty v práci před koncem roku. Kvůli tomu je pak řada z nás unavená, vyčerpaná a ze stresu máme tendence se přejídat.

Řešení jsou přitom velmi jednoduchá a nestojí ani korunu navíc. Pokud chcete ušetřit čas, nehonit se po obchodech a stát ve frontách a zácpách, můžete nakupovat z domova. „Dárky i potraviny si můžete objednat přes Tesco online nákupy. Jde o službu, která vám umožňuje vybrat si z více než 21 000 produktů z pohodlí vašeho domova. Nákup vám bude doručen přímo k vašim dveřím, a to v době, která vám nejlépe vyhovuje,“ říká Věra Szabó, manažerka služby Tesco Online nákupy. „Služba je dostupná více než 4,3 milionu zákazníků a od srpna jsme rozšířili rozvoz i do Ostravy,“ dodává Věra Szabo.

Lidé o Vánocích nejvíc přiberou, když chodí po návštěvách a jídlo tak mají pořád na očích. To je pak mlsná honí i v době, kdy by si na žádné dobroty ani nevzpomněli. Ovládat se někdy ale není snadné. Chutě jsou totiž řízené mozkem. „Existuje takzvané centrum hladu a centrum odměny. To první nás řídí v tom, zda se najíme kvůli tomu, abychom přežili. Problém ale často bývá v druhém centru. Člověk doslova baží po určité odměně. A nejsnadněji přístupnou odměnou bývá právě jídlo. Je to pak v podstatě stejné jako s jakoukoliv jinou závislostí,“ upozorňuje MUDr. Petra Trojanová, Ph.D. z Lékařského centra zdraví a estetické péče, která se léčbou obezity dlouhodobě zabývá.

Na návštěvách se tedy naučte jídlo odmítat. Nemusíte sníst vše, co vám je nabízeno, a to ani ze slušnosti. Vaši blízcí to určitě pochopí. „Pokud budete hostitelem vy, zkuste vymyslet odlehčenou variantu pohoštění. Máme velký výběr light produktů, čerstvou zeleninu nebo širokou nabídku exotického ovoce. A právě o ně je zvláště během adventu každoročně velký zájem,“ říká Lenka Bačinská, nákupčí společnosti Tesco.

Největším strašákem jsou vánoční svátky pro ty, kteří mají problém s obezitou (mají index BMI nad 30) a o Vánocích ještě více přiberou. „V současné době je ale i tento problém možné řešit. Existuje moderní léčba, která dokáže neodolatelné chutě potlačit. Pro hubnutí je navíc vždy potřeba dodat přiměřený pohyb,“ upozornila Petra Trojanová, která spolupracuje s projektem Nebudu obézní. Ten si klade za cíl upozornit širokou veřejnost na nutnost správně vedené redukce hmotnosti, a to pod dohledem lékaře. Je tedy dobré se jít během vánočních svátků třeba na 20 minut projít a nestrávit je jen na gauči u pohádek.

Foto: pixabay.com

Zprávy redaktorů [ View all posts ]

Jdi na vrch