Zbrojovka - Zetor

Zbrojovka Brno byla výstavní skříň československého strojírenství

Zrušený podnik Zbrojovka Brno by měl letos 100. výročí svého trvání stejně jako čs. stát. Ve Zbrojovce vznikaly a dostávaly se na rýsovací prkna inovativní myšlenky, které podnítily vznik a daly základ navazujících samostatných inovativních podniků – od roku 1946 například traktorové továrny Zetor Brno.

Zbrojovka vyráběla skvělé kulomety i pro tanky, pušky, kufříkové psací stroje nebo osobní a malé nákladní automobily značky Z.

Od střelných zbraní k traktorům

Zbrojovka - ZetorV Zetor Gallery v Brně – Líšni otevřeli výstavu těchto legendárních výrobků zapůjčených z muzeí i soukromými sběrateli a fanoušky obou výrobních značek pod názvem

Od střelných zbraní k traktorům. Do 20. dubna 2018 se tam seznamují návštěvníci na panelech se stoletou historií Zbrojovky a návazně Zetoru.

Kulomety a pušky fascinují

Zvláště muži obdivují ve vitrínách vystavené brněnské kulomety a pušky, které sloužily čs. armádě, také psací stroje Remington-Zbrojovka nebo mezi nejmodernějšími traktory umístěný malý nákladní vůz Z či „zetku“, který užívali zejména živnostníci.

Kniha holandského fanouška

Zbrojovka - ZetorKe koupi jsou tam též knihy holandského fanouška českých značek Zbrojovka a Zetor Arthura Nutbeye. Po válce se dal na sbírání plakátů, nálepek a vůbec všeho, co souviselo s prvním traktorem z Brna-Líšně typu Zetor 25 A. Knihy napsal anglicky, z jejích stránek vznikly nástěnné informační panely.

Na vernisáži v Zetor Gallery v Trnkově ulici Artur vyzval veřejnost, aby o obou věhlasných továrnách a jejich skvělých výrobcích napsali česky sami Češi. „Vždyť Zbrojovka Brno byla ve 20. a 30. letech výstavní skříň československého strojírenství, tak proč to nevyužít,“ podtrhl její holandský obdivovatel a spisovatel Nutbey.

„Zetka“ láká nejvíce

Zbrojovka - ZetorHlavní lákadlo výstavy je určitě „Zetka“ – jeden z mála automobilů, které Zbrojovka vyrobila. Světlo světa spatřil tento model v roce 1926 a ihned měl odbyt, do roku 1930 se jich v Brně vyrobilo 2000 kusů. Dnes je „Zetka“ vzácný kousek, dochovalo se jich totiž méně než 100 kusů.

Po autech přišly na řadu motory a odtud byl už jen krůček k zemědělským strojům. Traktory Zetor získaly svůj název spojením písmene „Z“, které reprezentovalo logo brněnské Zbrojovky a „or“, což jsou poslední dvě písmena slova traktor.

Název Zetor byl registrován 17. srpna 1946 a „Z“ zasazené doprostřed hlavně pušky bylo umístěno na kapotu traktoru.

První prototyp traktoru Z25

„Otec Zetoru“ František Musil, který měl ve Zbrojovce na starost vývoj traktoru, využil zkušenosti Zbrojovky s výrobou aut a leteckých motorů a v roce 1945 se svým týmem sestavil první prototyp traktoru Z25.

O rok později, 15. března 1946, byly dodány první tři stroje zákazníkům a během druhé poloviny roku už byla Z25 vyráběna sériově.

Traktory Zetor pod logem Zbrojovky

Zbrojovka - ZetorPrvní traktor, slavný Zetor Z25, byl vyroben v roce 1946 právě ve Zbrojovce Brno. Zde se traktory Zetor vyráběly až do roku 1952, poté byla výroba přesunuta do brněnské části Líšeň, kde se traktory Zetor pod logem Zbrojovky vyráběly do roku 1976.

Poté vznikla společnost Zetor a v Líšni se traktory vyrábí dodnes.

Od střelných zbraní k traktorům 

Expozice Od střelných zbraní k traktorům vznikla díky spolupráci Technického muzea v Brně, které zapůjčilo exponáty k výstavě v rámci letošních oslav stého výročí Zbrojovky.

Její produkty se vyvážely do celého světa. Část zbraní zapůjčil Martin Vlach, který vlastní velkou sbírku zbraní právě ze Zbrojovky. Na výstavě se také podílel Arthur Nutbey, spisovatel, jehož velkou vášní jsou traktory Zetor, o kterých píše knihy.

Traktory můžete i vyzkoušet

Vstup na výstavu je z parkoviště. Otevřeno je každý den od 10 do 17 hodin. Vstupné je 50 Kč, zlevněné 25 Kč, ZTP a děti do 6 let mají vstup zdarma. Fotografování je povoleno a do exponátů traktorů můžete nasednout nebo jim nahlédnout pod kapotu.

Fotografie: archiv Zbrojovka

Jdi na vrch