Dáváte si každý rok předsevzetí, že chcete zhubnout? 8 tipů, jak toho bezbolestně dosáhnout!

Vánoční svátky a silvestr jsou, co se týče kil navíc, hodně rizikové. Celý prosinec navštěvujeme vánoční večírky, pijeme alkohol, dieta nás nezajímá a nejvíce milujeme chlebíčky a cukroví. Jenže po novém roce litujeme toho, že jsme to celý měsíc přeháněli, máme pár kilo nahoře a chceme s tím začít něco dělat. Držet drastickou dietu se ale nevyplácí. Většinou to člověk odnese zdravotně a později se nevyhne jojo efektu. Tady je 8 tipů, jak úspěšně a bezbolestně zhubnout, a ještě se cítit lépe.

  1. Jezte pravidelně menší porce

S pravidelným stravováním má problémy hodně lidí. Spěcháme do práce, během dne máme několik schůzek, doma obstaráváme děti, a ještě chceme stihnout kávu s přáteli. V takovém shonu občas zapomínáme jíst. A to je velká chyba. Pak si myslíme, že se odbydeme houskou se sýrem a jídlo 2x denně nám stačí. Jenže tak akorát přibíráme, protože nemáme pravidelnou stravu. Je velmi důležité, abychom jedli 5-6x denně, a to po menších porcích. Zkuste si do práce udělat svačiny a pokud nemáte čas se najíst, kousněte si aspoň do jablka nebo mrkve. Váš žaludek nebude strádat a určitě se budete cítit lépe.

  1. Důležitý je pitný režim

K tomu, abychom zhubli, je velmi důležitý pitný režim. A to obyčejná čistá voda. Čím více budete pít, tím vaše tělo bude hydratované a nebudou vás honit chutě. Navíc zaplníte žaludek a nebudete mít takový hlad. Když si dáte sklenici vody před jídlem, sníte ho pak méně a nebudete mít chuť se přejídat. Vyvarujte se alkoholu a slazených limonád.

  1. Hýbejte se

Pokud jste se rozhodli, že budete hubnout, nejdůležitější je pohyb. Úprava jídelníčku je samozřejmostí, ale pohyb vám jenom prospěje. Jestli se nemůžete donutit jít do fitka nebo běhat, choďte aspoň na procházku. „Díky potlačení chuti a omezení hladu máme větší šanci zhubnout a váhu si udržet. Je však nutné zapojit přiměřený pohyb. Opravdu stačí začít jen krátkou procházkou a každý den si přidávat. Člověk pak dospěje do stádia, že se na pohyb začne těšit a bude si ho užívat,“ upozorňuje MUDr. Petra Trojanová, Ph.D. z Lékařského centra zdraví a estetické péče, která se léčbou obezity dlouhodobě zabývá. Navíc vyloučíte z těla endorfiny a budete mít lepší náladu. Hubnutí vám pak půjde snadněji.

  1. Nesmí chybět ovoce a zelenina

Pravidelná konzumace ovoce a zeleniny vede k úspěšnému hubnutí. Obsahuje vlákninu a vitamíny a obsahuje málo kalorií. Když si dáte navíc k obědu zeleninový salát, zaplní váš žaludek a několik hodin po něm nebudete mít hlad. Minimálně jednou denně byste si měli ovoce a zeleninu dopřát. „V Tesco máme velký výběr čerstvého ovoce a zeleniny. Rádi vám ji přivezeme až k vám domů. Stačí si objednat přes https://nakup.itesco.cz,“ říká Věra Szabó, manažerka služby Tesco online nákupy. Ovoce je také dobré jako svačina. Když máte pocit hladu, zakousněte se do jablka nebo si oloupejte pomeranč. Příjemně vás zasytí, a ještě se nadopujete vitamíny.

  1. Omezte cukr

Během Vánoc jste si dopřáli cukru dost, tak by bylo dobré ho nyní trochu omezit. Vysaďte ze svého jídelníčku pečivo, koláče, čokolády, dortíky, slazené limonády, džusy, sirupy nebo džemy. Uvidíte, že vaše tělo tuto změnu zaregistruje a kila půjdou dolů. Omezit byste měli i rafinované cukry jako bílý klasický cukr, ale i hnědý cukr. „Mezi chutí a hladem je velký rozdíl. Neovladatelné chutě a bažení po jídle a po sladkém jsou jedním z hlavních důvodů, proč diety selhávají,“ vysvětluje doktorka Trojanová. „Chutě a hlad je také možné ovlivnit léčbou z rukou lékaře, když vlastní vůle nestačí. Lékař takový lék, který omezuje hlad nově má. Ten vám pomůže potlačit nezvladatelné chutě a pomáhá dodržet stravovací návyky,“ dodává.

  1. Žádný alkohol

Pokud chcete zhubnout, měli byste alkohol úplně vypustit z vašeho každodenního života. Během vánočních svátků a silvestra jste si ho určitě užili víc než dost, tak by to pro vás během ledna neměl být vůbec žádný problém. Alkohol má totiž na naše tělo negativní účinky, navíc obsahuje velké množství kalorií. Také nemá žádnou výživovou hodnotu a kvůli němu člověk zadržuje vodu. Konzumace alkoholu navíc zvyšuje chuť k jídlu.

  1. Čerstvé potraviny

Na Vánoce jsme si dopřávali smažená a nezdravá jídla, která jsme měli připravená několik dní v ledničce. Toho bychom se měli aspoň během ledna vyvarovat a začíst jíst pouze čerstvé potraviny. Jídlo připravené z čerstvých surovin má jinou výživovou hodnotu. Neobsahuje tolik soli a chemických látek, které obsahují konzervované potraviny.

  1. Na svačinu smoothie

V hubnutí a pročištění organismu po bujarém silvestru a vánočních svátcích vám může skvěle dopomoci smoothie. Tělu dodá potřebné vitamíny, minerály a prospěšné látky. Budete mít více energie a cítit se lépe. Navíc je výborný na svačinu, když nevíte, co byste vymysleli. Řadu skvělých receptů najdete na stránkách https://itesco.cz/hello/vse-o-jidle/recepty/ . „Vyzkoušejte třeba mangové smoothie, která vás zaručeně povzbudí,“ doporučuje Václav Koukolíček z Tesco.

Zprávy redaktorů [ View all posts ]

Jdi na vrch