Vyhněte se zbytečným rozvodům – na manželství se připravoval i náměstek primátorky města Brna Petr Hladík

Příprava na manželství je známá především pro věřící, církev ji podporuje a dokonce vyžaduje. V posledních letech se ale o tomto tématu začíná hojně diskutovat i u párů bez vyznání. Podle výzkumů se tím sníží rozvodovost a taková příprava vám může pomoci k lepšímu sebepoznání a dlouholetému šťastnému manželství. Člověk by měl především poznat sám sebe, partnera a ujasnit si priority. Přípravou prošel i náměstek primátorky města Brna Petr Hladík se svojí současnou manželkou Zuzanou.

 Pokud jste oba křesťané, tak se přípravě na manželství nevyhnete. Odměnou vám pak může být nahlédnutí do tajemství vztahu, komunikace a spokojeného manželství. Myslete ale na to, že byste se o přípravu měli zajímat již půl roku před svatbou. „Příprava je před uzavřením církevního sňatku povinná, ale máme často i páry, které ji absolvovat chtějí ze zájmu, chtějí se lépe poznat, naučit komunikaci v páru, zažít i příklad déletrvajícího manželství, protože přípravu vedou manželské páry. Dříve to ale dělávali kněží,“ vysvětlila koordinátorka příprav snoubenců v Centru pro rodinu a sociální péči Ilona Zaplatilová.

Partnerská témata

 Na jednotlivých sezeních se řeší různé oblasti partnerského života a jsou vázána na předmanželský slib. „Nejvíce asi oceňují téma komunikace, ale také fungování rodiny, finance a v neposlední řadě výchova dětí. Naším cílem je otevřít i témata, nad kterými snoubenci možná nepřemýšleli – jak se správně hádat, co dělat, když děti nepřijdou, že na vztahu se musí stále pracovat. Každá skupina je jiná a snoubenci sami mohou přidat otázky, které je zajímají,“ vysvětlili Markéta a Pavel Klangovi, lektoři kurzu Příprava na manželství, kteří ho vedou ve dvojici.

Svatba. A co dál?

Nevěřící by ale příprava na manželství měla také zajímat. Vyhnuli by se tak časté rozvodovosti a lépe se navzájem pochopili a poznali. „Spousta lidí se bojí, co příprava na manželství obnáší. Jde ale spíše o poznání sama sebe, poznání toho druhého, komunikaci a umění řešit problémy,“ řekla Ilona Zaplatilová z Centra pro rodinu a sociální péči v Brně. „Nově máme otevřený i kurz Svatba. A co dál?, který je určený hlavně pro civilně sezdané páry. Kurz je také sebepoznávací, o komunikaci s partnerem a o tom, co člověka v manželství čeká,“ řekla Zaplatilová.

Náměstek Hladík se na manželství připravoval

Přípravou na manželství prošel i náměstek primátorky města Brna Petr Hladík se svojí manželkou Zuzanou. „Příprava mi nabídla modely situací, do kterých je možné se v manželství dostat, a také nám pomohla ujasnit si naše vzájemné i osobní postoje. Ukázala nám větší nadhled a zasadila náš vztah do širšího kontextu celé společnosti,“ řekl Petr Hladík. „Na profesi se člověk ve škole připravuje několik let, manželství je dlouhodobým vztahem muže a ženy, proto jsme vnímali, že je dobré se mnohé věci dozvědět dopředu ve ´škole´. Navázali jsme také přátelství s ostatními páry na kurzu a hodnotou pro nás bylo i to, že se jeden pár po absolvování kurzu rozešel a našel si jiné partnery,“ dodal Hladík.

„Stabilita rodin je základním kamenem pro výchovu dětí i budoucnost naší společnosti. Proto je důležité vytvořit nabídku pro mladé páry se vzájemně poznávat a vstupovat tak do manželství připraveni,“ vysvětlil Hladík s tím, proč město Brno dlouhodobě podporuje Centrum pro rodinu a sociální péči v Brně.

„Kurz je určen především pro snoubenecké a manželské páry, které se snaží prohloubit svůj partnerský život. Ale jsme otevření komukoliv, kdo má zájem dozvědět se více o budování a prohlubování vztahů, bez ohledu na vyznání,“ řekl lektor kurzu Svatba. A co dál? Jan Špilar. „Dotýkáme se také intimního života. Učíme se zvládat krizové situace a hledáme motivace k trvalému partnerskému soužití,“ dodal.

Ne všichni jsou stvořeni pro manželství, jen si to uvědomit

Je třeba si ale uvědomit, že ne každý je stvořený pro to, aby vstoupil do manželství. Málokdo si to je ale schopný přiznat. Mnoho párů často uzavírá sňatek kvůli tlaku rodiny či společnosti, protože se to v určitém věku od mladých párů očekává. „Je pravda, že se v současné době sice uzavírá méně sňatků, ale pořád je poloviční rozvodovost,“ vysvětluje Zaplatilová.

Rozvodů začalo přibývat po druhé světové válce, do té doby jich bylo minimum. Ale v dnešní době jsou ženy více samostatné, umí si vydělat peníze a jsou schopné mít dítě i samy a do sňatků se nehrnou. Dříve byli na sobě lidé ekonomicky závislí, a aby žena sama vychovávala dítě, to bylo něco nepřípustného.

Rozvody jsou časté kvůli problémům v komunikaci, rozdílnému stylu života, nevěře či intimnímu odcizení. V dnešní době je více možností ve studiu, cestování, práci, ale také se objevily sociální sítě, seznamky a další vymoženosti, kvůli kterým je nevěra na denním pořádku.

V módě jsou oddělené ložnice

Problémy u párů mohou vzniknout i kvůli obyčejnému chrápání. Přitom spánek je velmi intimní věc. Už ve Starověkém Římě měli oddělené ložnice, sdílení lože s partnerem přišlo až s průmyslovou revolucí, kdy se lidé začali stěhovat do měst a v malých bytech neměli jinou možnost, než spát s partnerem či manželem na jedné posteli. Přitom oddělené ložnice mohou zachránit jinak harmonický vztah plný lásky a podpory. A v 21. století to není nic výjimečného. Oddělené ložnice má například i herec George Clooney s jeho manželkou Amal. Sex totiž není jen činností před spaním a také nikomu nebrání v tom, aby si po něm šel lehnout prostě do své postele.

Skupinové kurzy

Centrum pro rodinu v Brně ročně pořádá 16 kurzů skupinových příprav pro cca 120 párů. V jedné skupině je maximálně 8 párů. Pokud byste měli zájem o individuální přípravu, máte také možnost. Do individuální přípravy směřují především páry, které už mají děti, nebo kterým z časových důvodů nevyhovují skupinové přípravy. „Příprava trvá celkem 15 hodin, nejčastěji jde o 5 tříhodinových setkání, ale máme i jinak rozdělené kurzy – 7 dvouhodinových setkání a 4 čtyřhodinové, příprava probíhá ve skupinkách nebo individuálně,“ řekla Ilona Zaplatilová. V Centru pro rodinu a sociální péči v Brně se ročně individuálně připravuje až 30 párů.

Jediný risk, který vás při přípravě čeká, je možný rozchod. Může se stát, že si najednou uvědomíte, že si svého partnera prostě brát nechcete a společný život vás začne děsit. „K rozchodu během příprav občas dojde, stalo se to asi v 5 případech během posledních 3 let, kdy mám přípravu na starost,“ vysvětlila Zaplatilová z Centra pro rodinu a sociální péči v Brně.

Více se dozvíte na: https://www.crsp.cz/poradame/provazeni-a-poradenstvi/pripravy-na-manzelstvi/

Foto: Pixabay.com

 

Jdi na vrch