Svatomartinská vína zcela vytlačila Beaujolais

Již o tomto víkendu se Češi dočkají prvních vín nového ročníku. Svatomartinská vína jsou mladá, svěží a ovocitá, zrála jen pouhých několik týdnů. Jejich obliba u Čechů rok od roku roste. Zájem zákazníků je dokonce tak velký, že Svatomartinská vína víceméně vytlačila z trhu Beaujolais.

Až doposud bylo pravidlem, že Svatomartinská vína by se neměla otevřít dříve než 11. 11., tedy na svátek svatého Martina. Vzhledem k tomu, že tento den připadá letos na pondělí, rozhodnutím Vinařského fondu došlo k přesunutí termínu už na pátek 8. 11. Zákazníci si tak budou moci vína vychutnat v restauracích i doma již o tomto víkendu.

V hypermarketech Tesco budou mít zákazníci na výběr hned z 26 druhů, stejně jako tomu bylo o rok dříve. „Pro letošní rok jsme ale obměnili nabídku, jako novinku budeme nabízet Svatomartinské od Zámeckého vinařství Bzenec, jednoho z nejprestižnějších tuzemských výrobců.  Z celkového počtu je 11 vín bílých, 9 růžových a 6 červených, což přibližně odráží preference našich zákazníků v nákupu tuzemských vín,“ říká Petr Hubený, someliér a nákupčí vín Tesco.

Pro Svatomartinská vína platí přesná pravidla a náležitosti. Víno se nalévá vždy z lahve a nikdy ze sudu. Na etiketě musí být vždy logo Svatomartinského vína, tj. značka se sv. Martinem na bílém koni. Každá láhev musí být opatřena předepsanou záklopkou s nápisem Svatomartinské a datem ročníku na hrdle láhve.

Foto: Pixabay.com

Jdi na vrch