Vláda ČR na návštěvě na dva dny na Jižní Moravě

Vláda ČR vyrazila na dva dny do Jihomorvského kraje

Po Praze a Středočeském kraji vyrazila druhý májový den vláda ČR na dva dny do Jihomoravského kraje. Mapuje místní finanční požadavky na fungování dopravy, sociálních služeb i zdravotnictví a jaké jsou plánované investice do kultury a sportu.

Na brněnském hlavním vlakovém nádraží se členové vlády seznámili s projektem výstavby nového železničního uzlu Brno v krajem a městem schválené variantě.

Vláda ČR na návštěvě na dva dny na Jižní MoravěPremiéra Andreje Babiše zděsily náklady, když předpokládaná cena přestavby Železničního uzlu Brno je  kolem 45 miliard Kč. Požádal proto o dodatečné předložení dalších vysvětlujících podkladů k rozhodnutí vlády ČR.

Kdy vláda rozhodne o umístění nádraží, nelze podle něj předjímat. Premiér chce též informace jaké bude mít projekt výnosy, například z prodeje pozemků pod nynějšími kolejišti a stavbami.

Financování sociální oblasti , dopravních staveb i regionálních projektů

S jihomoravskými krajskými radními  jednala vláda na brněnském hejtmanství o aktuálních problémech a připravovaných investicích. Rokování uvedla dvouhodinová debata o financování sociální oblasti, důležitých dopravních staveb a projektů regionálního rozvoje.

Vláda ČR na návštěvě na dva dny na Jižní Moravě„Jsem nadšený z toho, že poprvé jsem dostal od některého kraje zpracované jeho rozvojové projekty. Kraj zmapoval investiční potřeby obcí. Ty činí celkem přibližně 35 miliard korun. Jde o místní komunikace, internet, cyklostezky, prodejny, školy, školky a tak dále. To je přesně to, co chceme vědět. Nic neslibujeme, mapujeme.

Je to skvělý materiál, poprosíme i ostatní kraje, aby to udělaly. To nám dává obraz o investičních potřebách jednotlivých krajů a podle toho chceme organizovat dotační tituly,“ uvedl premiér Babiš.

ZŠ pro děti s autismem potřebuje 200 miliónů

Následně členové vlády zamířili do Základní školy ve Štolcově ulici v Brně – Řečkovicích, která se jako jediná zaměřuje na vzdělávání dětí s autismem a kde v současnosti pokračuje rekonstrukce. Škola potřebuje rozšiřujících přístavbu za 180 až 200 milionů korun, aby učila zvládat alespoň základní životní potřeby nevzdělatelných nemocných dětí z jižní Moravy na budoucí mateřské, základní a střední praktické škole ve věku od tří do dvaceti let.

Oprava koncertního sálu na konzervatoři

Vláda ČR na návštěvě na dva dny na Jižní MoravěDalší zastávkou pracovní cesty vlády byla Konzervatoř Brno a předmětem zájmu tam byla plánovaná oprava koncertního sálu. Ten slouží nejen konzervatoristům, ale i k prezentacím řady základních uměleckých škol z Brněnska.

Domov pro seniory v Miloslavi, chráněné bydlení v Mikulově i dostavba dálnice do Vídně

V doprovodu vedení Jihomorvského kraje navštívila vláda město Miroslav a tam připravovanou stavbu domova pro seniory. Premiér a ministři si prohlédli rovněž chráněné bydlení Srdce v domě v Mikulově a posledním tématem prvního dne návštěvy byla dotavba zbývajících asi 23 kilometrového úseku dálnice D52 od Pohořelic na státní hranice u Mikulova ve směru na Vídeň.

Vláda ČR na návštěvě na dva dny na Jižní MoravěPřed mnoha lety vláda stavbu dálnice u Pohořelic přerušila pro nedostatek financí ve státním rozpočtu s tím, že se bude do dvou let v díle pokračovat. Toto přerušení se protáhlo na desítky let.

Zdravotnictví i ekologie

Ve čtvrtek 5. května navštíví členové vlády Dětskou léčebnu se speleoterapií v Ostrově u Macochy a Nemocnici Vyškov, která plánuje rekonstrukci pavilonu ORL a neurologie.

Následně chtějí řešit ve Šlapanicích odstranění ekologické zátěže po podnicích Dehtochema a Brněnské papírny. V Brně – Bohunicích si vládní kabinet prohlédne místo budoucí výstavby atletické haly a parkovacího domu Campus i prostor, ve kterém by za Pavilonem Anthropos měl stát místo dřívějšího viojenského stadionu nový sportovní areál.

Vláda ČR na návštěvě na dva dny na Jižní MoravěPodívají se i na místa, na nichž se plánuje výstavba Janáčkova kulturního centra a jeho multifunkční haly s akusticky dokonalým koncertním sálem, který v Brně mnoho desetiletí citelně chybí. Návštěvu Jihomoravského kraje zakončí vláda setkáním se starosty na brněnském výstavišti.

Foto – Václav Žalud

Jdi na vrch