pravoslavne-vanoce - pravoslavne-vanoce-brno-6.jpg

V Lužánkách slavili 14. ledna pravoslavný Nový rok

Novoroční besídkou s Dědou Mrázem, Sněhurkou, babou Jagou a dalšími pohádkovými postavičkami oslavilo v neděli 14. ledna v Brně pravoslavný Nový rok šest desítek dětí i dospělých v Centru volného času v lužáneckém parku.

Dvanáctý ročník tadiční Jolky tam pro ně upořádal Ruský kulturně osvětový spolek na Moravě s podporou Generálního konzulátu RF v Brně.

pravoslavne-vanoce - pravoslavne-vanoce-brno-3.jpgDěti v kostýmech zvířátek, princezen, kouzelníků, pirátů a jiných postaviček se zapojily do tancování i zpívání okolo nazdobeného stromečku. Od Dědy Mráze a Sněhurky si vysloužily čokoládové a jiné sladké odměny.

Juliánský kalendář ma nový rok 14. ledna

V juliánském kalendáři, který používá pravoslavná církev, připadá Nový rok (dle u nás používaného gregoriánského kalendáře) na 14. ledna. Původně se počátek cyklu roku odvozoval od rovnodennosti či slunovratu. Štědrý den 24. prosince je v Rusku obyčejný pracovní den.

Štědrý den se tam slaví jako pravoslavné vánoce buď 6. a 7. ledna, nebo vánoce postaru na Nový rok. Většina Rusů slaví Nový rok s jolkou (jedličkou) a dárky od dědy Mráze. Ten se s pytlem a holí v rukou usmívá z mnoha luxusních obchodů do zasněžených ulic ruských měst.

Děda mráz, jolka a Sněhurka

pravoslavne-vanoce - pravoslavne-vanoce-brno-1.jpgPoužívá saně, cestuje až ze vzdálené Čukotky a doprovází ho vnučka Sněhurka v bílém kožíšku ušitém z hranostajů. Jsou stálicí ruských vánoc. Kouzelné postavičky navštěvují ruské rodiny a rozdávají vánoční dárky na Nový rok.

U nazdobené jedličky se schází celá rodina, která si u ní zatančí a zazpívá.
(vž)

Foto – Václav Žalud

pravoslavne-vanoce - pravoslavne-vanoce-brno-3.jpg pravoslavne-vanoce - pravoslavne-vanoce-brno-12.jpg pravoslavne-vanoce - pravoslavne-vanoce-brno-14.jpg pravoslavne-vanoce - pravoslavne-vanoce-brno-13.jpg pravoslavne-vanoce - pravoslavne-vanoce-brno-5.jpg pravoslavne-vanoce - pravoslavne-vanoce-brno-7.jpg pravoslavne-vanoce - pravoslavne-vanoce-brno-8.jpg

 

Jdi na vrch