Centrum Kociánka slaví sto let a spouští kampaň na Facebooku

Každý týden Centrum Kociánka zveřejní příběh ze své historie.

Lukáš a Michaela. Oba na kolečkových křeslech. Tito dva průvodci se stanou hlavními postavami příběhů, které budou postupně odkrývat historii brněnské Kociánky. Centrum totiž letos slaví sto let od založení. „Chystáme rok plný oslav. Například 30. května připravujeme festival Dobrý den Kociánko, který se letos ponese v duchu dobrosrdečnosti. Postupně bude vznikat i almanach o historii Kociánky. Ten plánujeme vydat v druhé polovině roku. V plánu jsou také další akce,“ uvedl ředitel Centra Kociánka Tomáš Komárek.

Návrat do historie

Už od ledna může také každý sledovat příběhy znázorněné kresbami Vojtěcha Čižmáře na facebookových stránkách a na Instagramu. „V příbězích se budeme postupně vracet do historie, abychom lidem ukázali důležité milníky, na které je dobré zavzpomínat. Každý týden zveřejníme jeden příběh,“ láká na sociální síť centra Komárek.

Vznik kapely Hustej rock

První kresby a příběhy připomenou například vznik kapely Hustej rock, přeměnu ústavu v centrum či začátky hipoterapie ale i komunistickou éru a začátky ústavu a jeho založení. „Kresby jsou odlehčené a stejně jako si ze sebe uživatelé Kociánky umí udělat legraci, tak věřím, že i naše příběhy dokáží pobavit,“ podotkl autor grafiky Vojtěch Čižmář.

Historická publikace

Kresby se také objeví v historické publikaci, kterou vytváří otec Vojtěcha Zeno Čižmář. „Málokdo například ví, že na místě dnešního ústavu stával ve středověku hospodářský dvůr patřící králi Václavu I. nebo že prvorepublikový Ústav mrzáčků provozoval od roku 1932 kino Alfa ve stejnojmenné pasáži,“ popsal některé zajímavosti z historie, které se mu podařilo vypátrat, Zeno Čižmář.

Zprávy redaktorů [ View all posts ]

Jdi na vrch