rodina dříve

Přijďte na výstavu, která vám ukáže proměnu rodiny v čase

Maminka s kočárkem na návsi a maminka s dítětem za obřím sklem obchodního domu, vrásčitá babička u kamen obklopena houfem pěti dětí a upravená, mladistvě vyhlížející dáma hrající si s jedinou vnučkou. Výstava fotografií Rodina v proměnách času, od již zesnulého fotografa Vladimíra Koštiala a současné fotografky Lucie Petrůjové propojuje staré a nové.

Snímky zachycující život slovenských rodin na přelomu 40. a 50. let minulého století zrcadlově doprovází obrázky soudobých rodin. Různé podoby rodinného soužití v minulosti a přítomnosti vyvolávají diskuzi nad společenským postavením rodiny.

Výstava se otevírá veřejnosti v prostorách úřadu Jihomoravského kraje 14. května v rámci Týdne pro rodinu, kterou letos už po jedenácté vyhlásil Rodinný svaz. Letošní motto zní Čas být spolu.

Ne každá rodina je štastná

rodina dnesRodinný svaz tak upozorňuje na neradostnou situaci v českých rodinách, které doplácejí na nedostatek času rozvolněním osobních vazeb a z toho plynoucího pocitu osamění a nejistoty.

„Pokud spolu rodiny netráví čas, děti se nemají od koho učit. Nemohou odkoukat, jak na co rodiče reagují, jak se baví a chovají, necítí se v bezpečí, které jim přítomnost rodiče doma skýtá. Výchovu potomků nelze zhustit do hodiny denně.

Čas dává prostor pro budování vztahů. Pokud tento čas není, hrozí velké nebezpečí, že se členové rodiny pořádně nepoznají,“ říká Marie Oujezdská z Rodinného svazu ČR.

Je potřeba kvalitní rodinné zázemí

Kvalitní rodinné zázemí buduje přitom u dětí citovou stabilitu. „Bohužel dětí, které si z rodiny odnáší stigma osamocení, je spousta. V současné době se rodina, i když se po práci a škole setká doma, rozpadá na solitéry. Hraje na počítači, brouzdá po sociálních sítích. Večer by se měli lidé věnovat rodině a tento čas by pro ně měl být posvátný,“ říká psycholog Jeroným Klimeš.

Certifikáty pro obce od JMK

V Týdnu pro rodinu předá JMK certifikáty obcím, které se úspěšně účastnily auditu familyfriendlycommunity, a vyhlásí tradiční sbírku pro Family Pointy. Připravil také Rodinné týdenní menu. Program JMK je na www.rodinnapolitika.cz.

Další z akcí, která se na jihu Moravy v Týdnu pro rodinu koná, je Den pro rodinu v Brně. Ten připadá na 19. 5., v ulici Biskupská 7 čeká návštěvníky kouzelník, divadlo, deskové hry, zábavná stanoviště s úkoly a milovníci královských svateb nepřijdou ani o událost roku v podobě přímého přenosu svatby prince Harryho. V Hodoníně zase mohou mladí manželé navštívit workshop Manželské jaro a zjistit, co je potřeba pro dobré manželství.

Všechny akce jsou na webu www.tydenprorodinu.cz

Zprávy redaktorů [ View all posts ]

Jdi na vrch