JE Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany se otevřela na 24 hodin veřejnosti

Čtyřiadvacet hodin otevřených dveří Jaderné elektrárny Dukovany k jejím prohlídkám veřejností využilo o pátku a sobotě 986 návštěvníků.

Teplé a slunečné počasí vybízející k výletům navýšilo počet předem nahlášených příchozích k prohlídkám Infocentra elektrárny, vybavení havarijního krytu i prohlídku areálu elektrárny za vysokou zdí.

Jednotlivci i rodiny s dětmi

JE DukovanyNejčastěji přicházely rodiny i s dětmi, pro které byl z důvodu omezení věku pro vstup do areálu připraven doprovodný program.

Za touto mimořádnou příležitostí přijeli lidé i ze vzdálených míst republiky, kupříkladu z Mladé Boleslavi, z Roudnice na Labem, z Ostravy nebo Uherského Hradiště.

Někteří se dokonce vydali na prohlídku dvakrát. Nejprve na průzkum jako jednotlivci, aby se pak mohli vrátit s celou rodinou včetně dětí a projet se znovu areálem elektrárny. „Jsme rád, že se naše Infocentrum stalo vyhledávaným místem zábavy i vzdělání.

Z Česka i ze zahraničí

I přesto, že se víkendové akce mohly účastnit pouze osoby s českou státní příslušností a starší 15 let, při jiných příležitostech už letos dukovanské Infocentrum navštívilo 484 zahraničních návštěvníků z celkového počtu 15 300 osob.

Do elektrárny přijeli nadšenci např. z Koreje, USA či Kanady,“ pochvaloval si zájem o elektrárnu její ředitel Miloš Štěpanovský.

Prohlídky začínaly úvodní filmovou projekcí v kinosále Infocentra a krátkou prohlídkou tzv. „barevné ulice“ s modely reaktorových bloků a dalších zařízení. Následovala prohlídka krytu s kapacitou 300 osob. Závěr patřil projížďce střeženým prostorem elektrárny.

Osobní kontrola

Před samotným nástupem do autobusu čekala návštěvníky nezbytná kontrola fyzické ostrahy. V rámci doprovodného programu si návštěvníci mohli prohlédnout nejen zbraně a techniku vojáků z nedalekého útvaru 22. základny vrtulníkového letectva u Náměšti nad Oslavou, ale také zbraně a techniku speciální zásahové jednotky Policie ČR a hasičů elektrárny, kteří zde přímo sídlí.

Elektrárna již nyní připravuje na září noční prohlídky.

Jdi na vrch