Národy Podyjí

Festival národů Podyjí

Po heslem „Buďto jsou tu doma všichni anebo nikdo – Entweder sind alle hier zu hause oder niemand“ se uskuteční od 20. do 22. července v Mikulově XIX. ročník Festivalu národů Podyjí.

V pátek 20. 7. v Galerii Konvent bude veřejnosti představena nová kniha „Sousedé. Česko-rakouská kniha o dějinách / Nachbarn. Ein Österreichisch- Tschechisches Geschichtsbuch.“ Projekt publikace o spojujících a rozdělujících česko-rakouských dějinách 20. století pochází z roku 2002. O dvanáct let později ho převzala Stálá česko-rakouská komise historiků.

Sousedé – Rakousko a Česko

V letech 2015 a 2016 byl koncept představen rakouské a české veřejnosti a v letošním roce vyjde výsledná publikace v obou jazycích. Projekt nevznikl z iniciativy historiků, ale ze zadání občanské společnosti. Každou kapitolu zopracovala vždy dvojice historiků z obou zemí. A zadáním projektu bylo výslovně nehledat pro obě strany smířlivé formulace, ale rozdílné pohledy otevřeně konfrontovat.

Festival národů Podyjí

Letošní Festival národů Podyjí je první veřejné představení publikace, která do konce roku vyjde v obou jazycích, za účasti historiků a kurátorů projektu z obou zemí.

Výstava fotografií

Páteční program ještě obsahuje v 16:30 vernisáž dokumentárnáích fotografií a v 17:00 prezentaci projektu a diskusi se zúčastněnými historiky. Od 19 do 23 hodin má patřit mikulovské Náměstí hudbě, tanci, poezii, divadlu a módní přehlídce.

V sobotu to začne

V sobotu 21. 7. od 10 hodin opět na Náměstí vypuknou ochutnávky kulinářských specialit národních kuchyní. Svoje stánky si tam objednali moravsko-rakouští výrobci kuchyní americké, arménské, asijské-veganské, bulharské, francouzské, indonézské, irské, italské, kavkazské, krétské, nizozemské, ale i podpálavské, polské či romské a taky srbské, ukrajinské a vídeňské.

Na pódiu se přitom budou střídat soubory a sólisté národních skupin. Národní dům v Mikulově slibuje od 14 do 22 hodin ochutnávky vín z Mikulova a z přilehlého českého i rakouského okolí a Městský úřad v Mikulově ochutnávky pálenek včetně stoleté slivovice.

V 15 hodin na Kostelním náměstí v Pohořelicích se chtějí věnovat představitelé a organizátoři Festivalu národů Podyjí položení věnců obětem národnostní nesnášenlivosti. Věnce položí i v Drasenhofenu, Poysdorfu a v Mikulově.

V neděli 22. července od 10 hodin se promění mikulovské Náměstí na velkou společnou stravovnu s vyhlášením veřejné snídaně.

Jdi na vrch