Leguán

V brněnské zoo žije ohrožený leguán ze Střední Ameriky

Pouhých osm kilometrů čtverečních na jediném ostrově ve Střední Americe. To je přirozené prostředí tohoto ještěra Ctenosaurus bakeri, jehož jméno v češtině ještě nikdo nevytvořil. Brněnské zoo se podařilo získat jednoho samce z Velké Británie.

„Návštěvníci ho najdou v pavilonu Tropické království. Jde o kriticky ohrožený druh, u kterého není znám přesný počet jedinců žijících ve volné přírodě. Před několika lety se odhadovalo, že jich na ostrově Utila severně od Hondurasu žije necelých pět tisíc. Toto číslo ale s největší pravděpodobností rapidně klesá,“ upozornil kurátor chovu plazů Zoo Brno Petr Šrámek.

Leguánů už je málo

Důvodem poklesu stavů je úbytek přirozeného prostředí a konzumace vajec. I když jsou tito ještěři chráněni honduraskými zákony, krádeže a prodej vajec pokračují i nadále.

LeguánCtenosaurus bakeri (anglicky Utila spiny-tailed iguana) je leguán žijící v mangrovníkovém lese na asi osmi kilometrech čtverečních na ostrově Utila u Hondurasu. Je endemitem tohoto ostrova, to znamená, že se nikde jinde na světě nevyskytuje.

Za ocas ho raději nechytejte

Výrazným znakem Ctenosaura bakeri jsou ostnaté šupiny obepínající ocas. Samci tohoto ještěra mohou dorůst do délky až 75 centimetrů, samičky jsou asi o 20 centimetrů menší.

Všechna mláďata mají jednotné šedohnědé zbarvení, dospělí jedinci jsou světle šedí až šedohnědí, často s tyrkysovým odstínem.

Foto – Václav Žalud

Jdi na vrch