Umělecká premiéra Marka Číhala: Poprvé v životě se pustí do práce se dřevem!

Na začátku roku 2020 osobně dohlížel na kácení mohutného vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Nyní, o devět měsíců později, už jen trpělivě čeká, než dřevo z letitého smrku dokonale vyschne. Během následujících měsíců z něj vznikne jedinečný masivní stůl, a právě v tu chvíli zapojí do jeho výtvarného ztvárnění. Řeč je o světoznámém umělci Markovi Číhalovi, kterého čeká oborová premiéra – poprvé v životě se bude umělecky zpracovávat dřevo!

Celý příběh začal jednoduše, a to v hlavě truhlářských nadšenců z brněnské společnosti Wood & Resin. Ti se již před několika lety rozhodli z nejslavnějšího českého vánočního stromu stojícího na nejznámějším pražském náměstí vyrábět stoly s charitativním a ekologickým přesahem. A pro svůj netradiční projekt loni získali i „komplice“ z uměleckých kruhů – předního českého umělce Marka Číhala! Ten bude mít pod taktovkou výtvarný koncept nejen stolu, ale i všeho dalšího, co ze dřeva vánočního stromu vznikne.

Utajená výzdoba a inspirace českým lvem 

Jak přesně Marek Číhal masivní smrkový stůl umělecky dotvoří, je prozatím tajemstvím. Už dříve však prozradil, že jej inspirovalo nedávné 100. výročí vzniku Československa a rovněž symbolika českého lva. Pro umělce to však každopádně bude dle jeho slov „osobní výzva“ a premiérová práce se dřevem. Samotný motiv plánuje Číhal na desku stolu nakreslit ručně, případně pomocí CNC strojů – vše bude záležet na finálním stavu použitého dřeva. Jak rovněž prozradil Petr Vlk, ředitel firmy Wood & Resin, uvažují s Číhalem navíc o vytvoření jedinečného dřevěného obrazu.

„Jsem moc rád, že mohu být součástí příběhů vánočních stromů. A moc se mi líbí, jak pokračuje jejich život v nových vzrostlých stromech, které budou povzbuzením a osvěžením všem lidem,“ doplnil Číhal v narážce na to, že celý projekt má i silný ekologický aspekt. Brněnští truhláři totiž každoročně polovinu částky za prodané stoly věnují na výsadbu nových stromů.

Jakmile budou stůl a případné další artefakty hotové, čeká je veřejná aukce. Pro milovníky umění půjde o zajímavou příležitost, neboť Marek Číhal je již nyní vysoce ceněným autorem. Příběh proměny vánočního stromu ze Staroměstského náměstí v umělecké dílo můžete sledovat na webu www.StromRepubliky.cz

Foto: archiv WR

 

Jdi na vrch