Otevřený dopis předsedovi vlády od Platformy pro komplexní přístup k užívání drog a závislostem

Členové Platformy pro komplexní přístup k užívání drog a závislostem zveřejnili na svém Facebooku otevřený dopis předsedovi vlády Andreji Babišovi. Obávají se toho, kam se bude drogová politika ubírat v čele s novou ředitelkou odboru protidrogové politiky Jarmilou Vedralovou.

Celý otevřený dopis si můžete přečíst zde:

Otevřený dopis předsedovi vlády

Vážený pane premiére,

píšeme Vám tento otevřený dopis jako lidé, kterým není lhostejná politika v oblasti drog a závislostí. Většina z nás se s drogami a závislostmi potkává každodenně ve své práci. Jsou mezi námi terénní pracovníci, terapeutky, zdravotníci, lidé zotavující se ze závislosti, sociální pracovníci nebo výzkumnice. Nejsme politici ani nemáme politické ambice. Zároveň jsme si ale vědomi toho, jak silný vliv má drogová politika na životy naše i našich blízkých, na naši práci, na to, abychom ji mohli dělat kvalitně a v potřebném rozsahu.

I proto jsme silně znepokojeni výsledkem výběrového řízení na pozici ředitele odboru protidrogové politiky, který je ve Vaší gesci. Nechceme zde kritizovat vítězku konkurzu Jarmilu Vedralovou. Znepokojuje nás spíše způsob, jakým výběrové řízení proběhlo. Jedním z kandidátů byl mezinárodně respektovaný odborník s rozsáhlou publikační činností a znalostí celé šíře problematiky z terénu, výzkumu i politiky, pan Viktor Mravčík. Druhou byla ministerská úřednice, o jejíž odbornosti nejdou dohledat žádné informace a v médiích dosud nepředstavila žádnou vizi nebo názor, kam by se česká protidrogová politika měla ubírat, paní Jarmila Vedralová.

Dodnes nevíme, proč paní Vedralová vyhrála. Sama v médiích říká, že ji vybrala komise, ta ale prý pouze konstatovala, že všichni uchazeči splnili podmínky. Prosíme Vás tedy o zveřejnění průběhu výběrového řízení. Je to možná nestandardní prosba, ale pro nás je výsledek tak nepochopitelný, že pokud se nedozvíme důvody výběru paní Vedralové, neubráníme se domněnkám a dohadům o skrytých záměrech, třetích osobách v pozadí, politických objednávkách, apod. Žádáme Vás tedy o odpovědi na následující
otázky:

  1. Na základě jakých kritérií byla vybrána Jarmila Vedralová?
  2. V jakých oblastech byla vyhodnocena jako lepší kandidát než Viktor Mravčík a Lucia Kiššová?
  3. Jak přesně vypadal proces konečného rozhodnutí o vítězi výběrového řízení?

Letos na jaře jste se zasadil o to, aby odbor protidrogové politiky nebyl včleněn pod Ministerstvo zdravotnictví vzhledem k jeho multioborovému charakteru. Současně jste slíbil, že se tématu drog a závislostí budete osobně věnovat. Prosíme Vás tedy o důkladné přezkoumání průběhu výběrového řízení,
protože máme důvodné obavy, že jeho výsledek může multioborovost oblasti protidrogové politiky výrazně poškodit. Považujeme za velice důležité, aby v čele odboru byl člověk, který bude mít respekt u nás a našich kolegů, kteří pracují v této důležité oblasti. Jarmila Vedralová takovým člověkem není.

Budeme rádi, když odpovědi na naše otázky buď pošlete na níže uvedený kontakt anebo je zveřejníte v jakémkoliv Vašem veřejném vystoupení.

S pozdravem,

členové Platformy pro komplexní přístup k užívání drog a závislostem

Zprávy redaktorů [ View all posts ]

Jdi na vrch