Pohádkové vládnutí

Odvolávám, co jsem odvolal, aneb ještě, že máme výjimky

Jako z Pyšné princezny působí, jak česká exekutiva zavádí roušky. Od čtvrtka 10.9.2020 má být zahalování tváře povinné na celostátní úrovni ve všech vnitřních prostorách a ve veřejné dopravě.

Po pečlivé přípravě zavedlo ministerstvo roušky opatřením z 19. srpna (ale s účinností až od září) na řadě míst včetně škol. Opatření bylo přijímáno s nevídaným více než desetidenním předstihem, před plánovaným začátkem účinnosti, protože jsme si už zvykli, že se povinnosti v době kovidí ukládají občanům z hodiny na hodinu. Zdálo se tedy, že na ministerstvu konečně vědí, co chtějí. Ovšem když na sociálních sítích lidé vyjádřili nelibost, na tlak premiéra se opatření hned 24. 8. změnilo. A dnes se mění znovu. Konečně se dostane i na školáky a studenty, ovšem z nějakého záhadného důvody ne na ty, kdo se učí na soudce. Asi mají lepší imunitu.

Proti opatřením je už od konce srpna podaná žaloba, kterou trpělivě měníme vždy, když ministerstvo opatření zruší a zveřejní nové. Kdyby se soudy nebály rozhodovat podle zákona a v souladu s ústavním pořádkem, mohla mít vydávaná opatření alespoň nějakou úroveň.

Advokát Zdeněk Koudelka poukazuje na to, ministerstvo pravomocí přikazovat nošení roušek vůbec nedisponuje. Právník Petr Kolman varuje, že když zákon o ochraně veřejného zdraví říká, že opatření má vydávat hlavní hygienik, tak je opravdu nemůže vydávat ministr, ani když se u toho bude stavět na hlavu.

Než se ale dočkáme prvních rozumných soudních rozhodnutí (snad to nebude až ze Štrasburku), podívejme se hezky v duchu chytrých horákyň a švejků, jak nové opatření co nejlépe „občůrat“.

  • V MHD si hlídejte pitný režim

První výjimka je velmi prostá, roušky nemusejí nosit: „osoby cestující v prostředcích veřejné dopravy po dobu nezbytně nutnou ke konzumaci potravin a pokrmů včetně nápojů“. Stačí si tedy vzít lahev vody, nebo kafe „to go“ a je to. Sice možná někde porušíte přepravní podmínky, ale roušce se snadno ubráníte.

  • Sportem ke zdraví a bez roušek

Další kouzelná výjimka je pro sportovce. Platí pro „sportovce nebo cvičící osoby v době tréninku, cvičení, zápasu, soutěže apod.,“. Takže stačí si naordinovat běhání po schodech, nebo si místo lahve s vodou vzít do autobusu šachovnici. Že nemáte parťáka? Buď se někdo přidá, nebo zůstanete u tréningu „sám proti sobě“.

  •  Zpěv není jen pro Kena

Pokud chcete den zpříjemnit i ostatním, je tady pro vás „kulturní“ výjimka. Roušky totiž nemusejí nosit „osoby při provádění autorského díla (např. divadelního, tanečního nebo hudebního představení), osoby přednášející a osoby účinkující při tvorbě a výrobě audiovizuálního díla nebo pořadu“. Takže na sebe oblečení přiměřené zvolenému tanečnímu stylu, nebo s sebou zpěvník a kytaru a hurá do metra. Přes roušku se špatně zpívá, takže je jasné, že vás pak nikdo nemůže do rouškování nutit.

  • Zvětšenina jako od Antonioniho

Pro skupiny, ať už jde o rodinu nebo přátele, je ideální další výjimka. Nezahalený obličej mohou mít „osoby po dobu nezbytně nutnou pro pořízení jejich portrétní fotografie, popř. fotografie novomanželů, včetně společné fotografie s členy domácnosti a dalšími blízkými osobami“. Vytáhněte mobily a foťte. Ze společné jízdy MHD či pobytu na poště si navíc odnesete i pěknou památku.

  • Aby vám nikdo nerozuměl

Pokud chcete opravdu machrovat, tak vězte, že zahalovat obličej nemusejí ani „osoby, které vykonávají práci zařazenou rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví do kategorie třetí nebo čtvrté pro rizikový faktor pracovních podmínek zátěž teplem, a dále osoby, jež vykonávají práci, která dosud nebyla kategorizována a u které lze předpokládat, že po provedení kategorizace bude z důvodu přítomnosti rizikového faktoru pracovních podmínek zátěž teplem spadat do kategorie třetí nebo čtvrté“. Že tomu nerozumíte? My vsadíme na to, že strážník či policista také ne. Zvláště s druhou částí definice jistě každou kontrolu ohromíte.

  • Pro členy vlády a jiné osoby s poruchou intelektu

Samozřejmě můžete zkusit i zdravotní výjimku. Zahalovat se nemusejí „osoby s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra, a kognitivní poruchou nebo se závažnou alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu“. Zvláště aktuální duševní stav není tak jednoduché změřit. Nebo budou strážci zákona s sebou vodit psychologa a psychiatra, aby vás vyšetřil?

Možná vás zarazí, že třeba problémy s dýcháním nebo kožní problémy kontraindikací proti nošení roušky nejsou. Že to nedává smysl? No to nedává! Budeme holt muset vystačit s výjimkami, které máme a trošku zaimprovizovat. Co jiného ostatně dělá naše vláda už od března?

Jako právníci musíme dodat, že tento článek je nadsázkou. Výše citované výjimky se v mimořádném opatření ministerstva z 9. 9. 2020 skutečně nacházejí, ale tím, že zazpíváte „Skákal pes přes oves“ nejspíše policistu neoslníte natolik, aby přestupek nenahlásil hygieně. Tento orgán nejspíše zahájí správní řízení, kde vám teoreticky hrozí pokuta až 3 miliony korun. A pozor! Říká se, že pracovnice hygieny nemají příliš smysl pro humor. Dokud zakazovaly jen koupání ve vodě se sinicemi, bylo nám hej. Teď mají tyto osoby moc nad naším životem a smrtí.

Publikováno se svolením autora.

Zdroj: http://stavbeznouze.cz/blog/

#roumhdnocrvlad0920

P-I-R-@-T ™ - První Internetový Reklamní @genT. V reklamě pracuji už přes 17 let v různých velkých i menších firmách, články jsem psal komerční pro iDNES i netradiční pro brněnský tisk. Poslední dobou, pár let, již jen on-line. Jsem reklamní a marketingový poradce. Dělám weby, které jsou vidět. Dělám SEO, které pomáhá. [ View all posts ]

Jdi na vrch