Jak poznat, že má kupovaný dům v pořádku střechu?
Kupujete starší rodinný dům? A třeba i s vidinou, že si na velké nevyužívané půdě vybudujete útulné obytné podkroví? V tom případě si na prohlídku rozhodně pozvěte odborníka na tesařinu a střešní konstrukce! A pro jistotu také pokrývače, klempíře, statika, entomologa a mykologa.
Jedině tak totiž budete mít jistotu, že střecha je konstrukčně v pořádku, trámy nejsou zpuchřelé, napadené červotočem, tesaříkem či dřevomorkou, že nejsou popraskané tašky, že do půdy vám nezatéká a že domu nehrozí tvorba plísní a narušení statiky.
Nebo to jde mnohem jednodušeji – vyžadujte po prodávajícím technický průkaz nemovitosti. Díky němu budete mít přesný přehled, v jakém stavu je nejen střecha, ale i celá budova.
„Již řadu let pozorujeme neustávající zájem o koupi starších rodinných domů v okolí velkých měst – mnohé z nich byly přitom postavené i na počátku dvacátého století a občas jde i o nemovitosti ještě starší. Lidé si je většinou pořizují ke kompletní rekonstrukci. Při ní je opravdu důležité znát co nejpřesněji stav celé budovy,“ vysvětluje Ing. Jan Tajovský, majitel společnosti TAJOVSKÝ reality s.r.o.
Rozšíření do podkroví je stylová klasika
To, v jakém stavu se nemovitost – tedy všechny její součásti, jakými jsou například nosné stěny či střešní konstrukce – nachází, mohou kvalifikovaně posoudit pouze certifikovaní odborníci. Na rozdíl od naprosté většiny z nás, laiků.
„Běžný člověk nemá šanci zkontrolovat všechny části stavby a poznat, zda jsou v pořádku. A právě to nás vedlo k zavedení služby s názvem ‚Prověřená nemovitost‘. Tu mohou využívat jak prodávající, tak kupující. Součástí této služby je i vypracování takzvaného technického průkazu nemovitosti. V něm jsou uvedeny podrobné informace o tom, v jakém stavu se dotyčná nemovitost nachází,“ říká Tajovský.
Velmi běžnou stavební úpravu u starších domů tvoří rozšíření do prostor doposud nevyužívané půdy. „Vybudování bydlení v podkroví patří jednoznačně mezi nejoblíbenější stavební úpravy. Prostory pod střechou mají neopakovatelnou atmosféru, zejména pokud je možné do nově vzniklého interiéru zakomponovat původní historické trámy,“ podotýká Tajovský.
O stav střešní konstrukce, od trámů po krytinu, by se tedy každý kupující starší nemovitosti měl důkladně zajímat! „Naši předkové byli zruční a mnohé stavby to dokazují. I stovky let stará trámová konstrukce krovu, pokud byla dobře provedena, nezatékalo do ní a byla ošetřena proti dřevokaznému hmyzu, může být v perfektním stavu. Ideální však je, pokud její bezvadný stav a statiku potvrdí i certifikovaný odborník,“ tvrdí Tajovský.
Vědět, že je střecha domu v pořádku, je pro majitele doslova k nezaplacení. Možnost využití stávající střešní konstrukce totiž znamená při budování podkroví velkou úsporu! „Nechat si postavit zcela novou střechu, a to se bavíme jen o tesařské práci, stojí klidně i stovky tisíc korun. Proto bych každému zájemci o koupi staršího domu doporučoval nechat si nemovitost pořádně prověřit, a to včetně střechy. Rozhodně se to vyplatí,“ radí Jan Tajovský.
Foto: TAJOVSKÝ reality s.r.o.