Fašank 2018 v Brně

Fašank v Brně začne v úterý 13. února

Slavnosti, v moravském regionu nejčastěji nazývané „fašank,“ v Čechách známější pod názvem „masopust,“ spojené s oslavou slunovratu, jsou součástí folklorních tradic mnoha etnik a prolínají se prakticky celou Evropou.

Jsou obdobím plným veselí, barevných maškar, zpěvu, tance a lidí, kteří se chtějí bavit, zapomenout na zimu, která jim odnesla slunce a přinesla zimní strádání.

Tanec, zpěv a spousty jídla

Fašank BrnoMasopust se oslavuje tancem, zpěvem, hodováním a končí úterkem, kdy je o půlnoci „pochována basa“, což znamená konec rozpustilému veselí a nástup postního předvelikonočního období, které má být věnováno přípravě nového cyklu zemědělských prací.

Fašank Brno 2018 se uskuteční v úterý 13. února od 16 hodin na centrálním náměstí Svobody. Konkrétně v 15 h. začne malováním masek. V 16 h. zástupce Jihomoravského kraje předá účastníkům shromáždění „fašanková práva.“

Brněnský Valášek „pochová basu“

Pak od 16:20 do asi 17:45 pochůzka „fašančářů“ po jednotlivých zastaveních: Náměstí Svobody – Palác Šlehtičen v Kobližné ul. – Moravské zemské muzeum na Zelném trhu – Tiskové a informační centrum v Radnické ulici Program uzavře asi od 17:45 do 18:00 h. na náměstí Svobody společná ukázka lidového zvyku „Pochovávání basy“ v podání členů Brněnského Valášku.

Akci zorganizoval Slovácký soubor Šafrán Brno

Cílem akce, organizované Slováckým souborem Šafrán Brno, je přiblížit široké veřejnosti, a zvláště mladším obyvatelům města, jednu z významných  lidových tradic, která bývala v minulostí důležitý předěl hospodářského roku na vesnici.

Pro ukázky tradičních lidových tanců a zvyků z Moravy, včetně množství dovádějících masek, se podařilo aktivizovat za vydatné podpory představitelů města a Jihomoravského kraje brněnské folklorní soubory a skupiny z městských částí pro vytvoření nové tradice brněnských fašanků.

Pořadatelé věří, že v letošním devátém ročníku brněnského fašanku se dobrá nálada rozdováděných účastníků opět přenese na přihlížející.

Úvodní foto: TIC Brno

Jdi na vrch