29.5. Ester Wiesnerová – Blue Journal Tour

Ester Wiesnerová je mezinárodně činná skladatelka, zpěvačka, textařka a pedagožka. Již šest let se její práce soustředí v New Yorku a Bostonu, ale cestuje také po Asii, Jižní Americe, Africe a Evropě.

Svou vlastní tvorbu prezentovala na festivalech, jako je Panama Jazz Festival, International Guatemala Jazz Festival a EUROJAZZ. Její skladby a aranže zazněly v koncertní síni Wuhan v Číně, v The Piano Man v Dillí a pravidelně v Cafe Vivaldi v New Yorku. Ester byla jednou z deseti umělců, kteří byli vybráni, aby zpívali pro Lionela Richieho, a na pódiu vystupovala také s Lucianou Souzou nebo Davem Hollandem. Nazpívala soundtrack k Pánu prstenů pro jeho tvůrce, skladatele Howarda Shorea, a vystupovala pro prezidenta Slovenské republiky, poslance Evropského parlamentu v Bruselu a na konferencích TEDx v Bostonu a Bratislavě. Ester hostovala na pěti albech a Blue Journal (květen 2022) bude její debutové sólové album.

V roce 2020 získala Ester v Bostonu medaili Gunthera Schullera pro jazzové skladatele. Mezi její další úspěchy patří zařazení do seznamu „30 pod 30“ časopisu Forbes (30 nejúspěšnějších Slováků do 30 let) nebo titul „Objev roku“ v soutěži Nové tváře slovenského jazzu. Ester je absolventkou Berklee College of Music, kde studovala zpěv a jazzovou kompozici. Na New England Conservatory získala magisterský titul v oboru jazzové kompozice a hudební pedagogiky. Na Berklee získala nejvyšší možné stipendium v oboru „Sylvia M. Zunz Endowed Scholarship“, na které ji nominovali její profesoři. Ester přináší své zkušenosti ze zahraničí na Slovensko prostřednictvím o.z. Beyond Borders with Music, kterou spoluzaložila. Za čtyři roky existence se jejich workshopů zúčastnilo více než 150 mladých slovenských hudebníků.

Pro Ester je hudba také jedním z nástrojů společenské změny. Proto se dlouhodobě věnuje hudebním aktivitám pro marginalizované skupiny. Pořádala koncerty ve věznicích a centrech pro bezdomovce, vedla pravidelné workshopy psaní písní pro teenagery v psychiatrických léčebnách a také sbor žen bez domova.

Na koncert se můžete těšit 29. května od 20:00 hod. U kouřícího králíka v Brně.

Foto: BMPR

Jdi na vrch