Vladimír Remek

Vladimír Remek svolal kosmonauty na hvězdárnu

Sraz kosmonautů z bývalých východoevropských socialistických zemí na brněnské hvězdárně a planetáriu svolal na 7. března  2018 první československý kosmonaut, donedávna též europoslanec, do konce letošního ledna též velvyslanec ČR v Ruské federaci a nyní už devětašedesátiletý důchodce Vladimír Remek.

40. výročí

Vladimír RemekSetkání kosmonautů organizuje též ředitel brněnské hvězdárny, senátor Jiří Dušek, Technické muzeum v Brně (kde Remek otevře výstavu) a další organizace při příležitosti 40. výročí Remkova startu 2. března 1978 kosmickou lodí Sojuz 28 na orbitální dráhu okolo Země.

V kosmu přestoupil s Rusem Alexejem Gubarevem do orbitální stanice Saljut 6, ve které pracovali už dva a půl měsíce jiní sovětští kosmonauti. Stěžovali si na bolesti zubů a čekali, jak jim příchozí pomohou.

Remek byl 87. člověkem ve vesmíru

Vladimír RemekVojenský pilot Remek byl 87. člověkem ve vesmíru. Po SSSR a USA bylo Československo třetí zemí na světě, jejíž občan odstartoval na oběžnou dráhu Země.

Náš kosmonaut nepočítal, že potrvá tak dlouho, než se dostane na zemský orbit další Čechoslovák.

Předpokládal, že brzy po něm poletí další Čechoslováci.  Slovenský kosmonaut Ivan Bella na něj odstartoval o skoro dvacet let později až po rozdělení československé federace.

Jako školák byl Remek vášnivý člen astronomického kroužku při brněnské hvězdárně. Později vystudoval Vojenskou akademii v Brně a zajímal se o vesmír.

Jdi na vrch